W środę zaatakują burze i arktyczne powietrze. W górach zima na całego [Prognoza IMGW na 21.09.2022]

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe W środę zaatakują burze i arktyczne powietrze. W górach zima na całego [Prognoza IMGW na 21.09.2022]

Nieprzyjemna prognoza

W środę zaatakują burze i arktyczne powietrze. W górach zima na całego [Prognoza IMGW na 21.09.2022]

2022-09-21 6:06

Pogoda na środę (21 września 2022) dla Polski, przekazana przez ekspertów IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) to zapowiedź dalszego ciągu dominacji jesiennego klimatu, a w górach nawet zimowego. Burze, opady deszczu i deszczu ze śniegiem to nie wszystko. Sprawdzamy, gdzie 21.09.2022 będzie najgorzej. Oto najnowsza prognoza pogody na środę.

IMGW informuje, że prawie całą Europę będzie obejmował wyż z centrum na pograniczu Niemiec i Holandii, jedynie wschód kontynentu będzie w zasięgu niżów z ośrodkami nad Ukrainą i w rejonie Nowej Ziemi (Arktyka). Polska znajdzie się pomiędzy wyżem znad zachodniej Europy a niżem znad Ukrainy. Z północy nadal będzie napływało chłodne i wilgotne powietrze pochodzenia arktycznego. Co to oznacza w kontekście pogody na środę? Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i będzie wolno rosło. Niestety nie uwolnimy się od nieprzyjemnych zjawisk atmosferycznych.

Dalszy ciąg prognozy pod naszym autorskim, pogodowym quizem.

Czytaj też: Od kiedy sezon grzewczy 2022/2023? Włączanie kaloryferów we wrześniu napotyka duży opór

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:

Jaka będzie pogoda w środę, 21.09.2022?

- W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu kraju możliwe burze. Na południu kraju prognozowana wysokość opadów do 15 mm. W górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Wysoko w Tatrach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm - wyjaśniają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni i północny. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h. Lokalnie w górach zawieje śnieżne - dodają eksperci od pogody.

Jaka będzie temperatura 21.09.2022?

Nie będzie wielkiego przełomu, jeśli chodzi wartości, odczytywane w środku tygodnia z termometrów. Zwłaszcza o poranku przydadzą się ciepłe bluzy i kurtki. - Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza w Małopolsce i na Podkarpaciu do 16 st. C na północnym zachodzie i zachodzie, chłodniej w rejonach podgórskich Karpat: od 8 st. C do 11 st. Celsjusza - podaje IMGW.

Pogoda na dziś. Noc ze środy na czwartek 21/22.09.2022

W nocy zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże z przelotnymi opadami deszczu. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm na południowym wschodzie. Wysoko w górach opady śniegu. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 15 cm w Tatrach. Gdzieniegdzie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 3°C do 8°C, cieplej na wybrzeżu od 8°C do 11°C, chłodniej w rejonach podgórskich od 2°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. Lokalnie w górach zawieje śnieżne.

Burza śnieżna w Zagórzu