Uderzenie gorąca, a później gwałtowne burze! Pogoda na długi weekend nie ma litości

i

Autor: FelixMittermeier/cc0/Pixabay.com Upały wracają do Polski, ale wcale nie oznacza to dobrej pogody na długi weekend, bo przez nasz kraj będą również przechodzić burze z dużymi opadami deszczu

Pogodowy koszmar

Uderzenie gorąca, a później gwałtowne burze! Pogoda na długi weekend nie ma litości

2022-08-12 11:22

Upały wracają do Polski, ale wcale nie oznacza to dobrej pogody na długi weekend, bo przez nasz kraj będą również przechodzić burze z dużymi opadami deszczu. Duży zastrzyk ciepła odczujemy już w piątek, 12 sierpnia, bo termometry pokażą 25-30 stopni, ale słońce będzie dominować tylko na zachodzie i północy, bo na na pozostałym obszarze zagoszczą chmury.

Uderzenie gorąca, a później gwałtowne burze! Pogoda długi na weekend nie ma litości

Gorąco i burzowo - tak w telegraficznym skrócie wygląda prognoza pogody na długi weekend 13-15 sierpnia. Jak informuje IMGW, podobnie może wyglądać już piątek, 12 sierpnia, gdy temperatura w całej Polsce zmieści się w przedziale 25-30 stopni. Zachmurzeni umiarkowane i duże, bo słońce przebije się przez chmury tylko na północy i zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze przelotny deszcz, a na wschodzie pierwsze burze, które mogą przynieść opady deszczu sięgające 15 mm.

Czytaj też: Burze w Polsce! IMGW ostrzega. Huk i błyski gromów! Gdzie będzie najgorzej? Prognoza pogody

Pogoda na długi weekend - gdzie będą burze?

W sobotę, 13 sierpnia, od 22 do 30 kresek na termometrach, z czego najzimniej będzie na południowym wschodzie i wschodzie - podaje IMGW. W przeważającej części kraju zachmurzenie umiarkowane, ale na południu może być duże. Przelotny deszcz spadnie głównie na mieszkańców centrum i południowych województw, gdzie jest też największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz - mogą im towarzyszyć podmuchy wiatru osiągające prędkość 60 km/h.

Czytaj też: Tropikalne upały powracają, a do tego burze z gradem! Wiemy, gdzie i kiedy będzie najgorzej. Synoptycy IMGW wskazują daty

W niedzielę, 14 sierpnia, burze mogą się pojawić również w innych regionach kraju, choć duże zachmurzenie będzie dominować tylko okresowo. Jak informuje IMGW, bez opadów tylko na północy i północnym zachodzie, gdzie będzie jednocześnie najgoręcej, bo 28-30 kresek. Na pozostałym obszarze od 23 do 28 stopni i przelotne opady deszczu z porywami wiatru do 65 km/h.

Czytaj też: Perseidy 2022. O której godzinie oglądać spadające gwiazdy? 12 sierpnia czeka nas jeszcze jedno magiczne zjawisko!

Jak dodaje IMGW, także ostatni dzień długiego weekendu upłynie pod hasłem burz i wysokich temperatur. W poniedziałek, 15 sierpnia, termometry pokażą od 25 kresek nad morzem i na obszarach podgórskich do przeszło 30 stopni na zachodzie kraju. Zachmurzenie umiarkowane, okresowo duże, a burzom będzie towarzyszył deszcz i porywisty wiatr.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Tam jeżdżą na zagraniczne wakacje Polacy. Jak się nazywają te kurorty?

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa popularne wśród Polaków miasto na Riwierze Tureckiej?
Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?
Nasi Partnerzy polecają