Perseidy 2022

i

Autor: Hari Nandakumar / Unsplash Perseidy 2022: o której godzinie i jak oglądać spadające gwiazdy?

To będą wyjątkowe noce!

Perseidy 2022. O której godzinie oglądać spadające gwiazdy? 12 sierpnia czeka nas jeszcze jedno magiczne zjawisko!

2022-08-11 13:54

W sierpniu 2022 najbliższe noce będą zdecydowanie bezsenne! Wszystko z powodu wyjątkowych zjawisk astronomicznych, na które z zapartym tchem czekają nie tylko miłośnicy astronomii. Pierwszym z nich są Perseidy 2022, czyli spadające gwiazdy, które dają niezwykłe widowisko. To jednak nie koniec wspaniałych doznań, które czekają nas w najbliższym czasie. Kiedy i o której godzinie obserwować Perseidy 2022? Sprawdźcie!

Perseidy są wyjątkowym zjawiskiem astronomicznym, które jest szczególnie spektakularne. Spadające gwiazdy zachwycą więc nie tylko miłośników astronomii. To niezwykły czas, gdy obserwując rozgwieżdżone niebo w ciepłą sierpniową noc można pomyśleć życzenie, które być może się kiedyś spełni.

Perseidy 2022 - o której godzinie? Kiedy obserwować spadające gwiazdy?

Aktywność Perseidów przypada od 17 lipca do 24 sierpnia 2022 roku. Maksimum tego zjawiska przypada jednak w nocy z piątku na sobotę 12-13 sierpnia. W tym czasie, w ciągu zaledwie jednej godziny można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie ponad sto przelatujących meteorów, czyli częściej niż raz na minutę. Każdy ma więc szansę, by zobaczyć chociaż jedną spadającą gwiazdę.

O której godzinie oglądać Perseidy 2022? Spadające gwiazdy najlepiej podziwiać po zmierzchu. 12 sierpnia Słońce zajdzie około godz. 20:30. Gdy niebo stanie się ciemne i pojawią się na nim gwiazdy, można już wypatrywać Perseidów 2022. Spadające gwiazdy najbardziej widoczne powinny być ok. godziny 1 w nocy z 12 na 13 sierpnia - wówczas na niebie będzie ich najwięcej.

Perseidy - co to za zjawisko?

Perseidy to rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Nazwa pochodzi od konstelacji Perseusza, gdzie znajduje się radiant roju. Wiąże się z wyjątkowo spektakularnym zjawiskiem, które możemy obserwować na nocnym niebie. Perseidy występują latem, czyli w porze roku, która zdecydowanie sprzyja nocnym obserwacjom nieba. Perseidy występują w lipcu i sierpniu. Są aktywne już od połowy lipca, jednak ich maksimum przypada w połowie sierpnia.

Ciąg dalszy pod wideo

Czytaj też: Spędzasz urlop w Świnoujściu? Krótki wypad do Niemiec może skończyć się niespodziewanym wydatkiem! [WIDEO]

Pełnia Truskawkowego Księżyca

Jak obserwować Perseidy?

Do obserwacji Perseidów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy wygodny leżak, który umożliwi wygodne spoglądanie w niebo, a także cieplejsze ubranie i koc, który uchroni nas przed ewentualnym chłodem. Przydatny może okazać się też środek przeciw komarom, które są aktywne w godzinach wieczornych.

Najlepszym miejscem do obserwacji Perseidów są miejsca oddalone od terenów zurbanizowanych, czyli m.in. dużych miast. Chodzi przede wszystkim o duże zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem emitowanym z miejskich ulic czy zakładów przemysłowych. Są jednak miejsca, w których natężenie światła jest nieco mniejsze, co pozwala na dobrą obserwację nocnego nieba. Wystarczy wsiąść w samochód lub na rower i wybrać się za miasto, najlepiej w okolice dużych zbiorników wodnych lub lasów i pól, czyli wszędzie tam, gdzie panują naturalne ciemności. Bardzo pomocna może się tutaj okazać mapa natężenia światła.

Czytaj też: Tak się kiedyś wypoczywało nad morzem! Zobaczcie archiwalne zdjęcia sprzed ponad 60 lat! [GALERIA]

Bardzo ważnym czynnikiem przy obserwacji Perseidów jest pogoda. Noc spadających gwiazd powinna być przede wszystkim bezchmurna. Zachmurzone niebo nie sprzyja obserwacji jakichkolwiek zjawisk atmosferycznych, dlatego warto na bieżąco śledzić prognozy pogody. Najnowsze przewidywania synoptyków wskazują, że w większości kraju będzie pogodnie.

W nocy 12 sierpnia 2022 zobaczymy nie tylko Perseidy...

12 sierpnia, czyli w nocy poprzedzającej maksimum Perseidów, Księżyc wejdzie w fazę pełni. Będzie to więc podwójna okazja, by spojrzeć w nocne niebo. Pełnia Czerwonego Księżyca w sierpniu 2022 przypada w piątek, 12 sierpnia 2022 o godzinie 3:36. Oznacza to tylko jedno - to będą bezsenne noce!

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Nasi Partnerzy polecają