Tropikalne upały powracają! Wiemy, gdzie i kiedy będzie najgorzej. Synoptycy IMGW wskazują daty

i

Autor: CC Unsplash.com / Licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Tropikalne upały powracają! Wiemy, gdzie i kiedy będzie najgorzej. Synoptycy IMGW wskazują daty

Skwar nie do wytrzymania

Tropikalne upały powracają, a do tego burze z gradem! Wiemy, gdzie i kiedy będzie najgorzej. Synoptycy IMGW wskazują daty

2022-08-11 13:33

Prognoza ostrzeżeń IMGW pozwala nam się przygotować na niebezpieczne zjawiska meteo. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają - już w najbliższych dniach do Polski powrócą nieprzyjemne upały. Eksperci planują pomarańczowe alerty (drugiego stopnia) dla kilku regionów naszego kraju. Sprawdź aktualną prognozę pogody i zobacz, gdzie podczas długiego weekendu będzie najgorzej.

Ostrzeżenia IMGW 11.08.2022. Burze z gradem w Polsce

Ostrzeżenia IMGW należy traktować bardzo poważnie. Informują one o możliwym wystąpieniu zjawisk zagrażających zdrowiu i życiu. Prognoza ostrzeżeń IMGW pozwala z wyprzedzeniem przygotować się na pogodowe niespodzianki. Choć warunki atmosferyczne cechuje zmienność, to jednak warto wcześniej przyjrzeć się, jak eksperci widzą najbliższe dni. Już w czwartek (11.08.2022 r.) meteorolodzy alarmują - burze z gradem zaatakują w województwach:

  • śląskim
  • podkarpackim
  • lubelskim
  • mazowieckim
  • łódzkim
  • małopolskim
  • świętokrzyskim

- Obserwuje się i prognozuje dalsze występowanie burz, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad - czytamy w alercie dla Krakowa.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Upały zaatakują. Wiemy, gdzie będzie najgorzej

W prognozie ostrzeżeń IMGW widzimy kolor pomarańczowy, a to oznacza ostrzeżenia drugiego stopnia. W sobotę i niedzielę (13-14.08.2022 r.) Instytut planuje takie alerty dla województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Na południu i południowym-wschodzie najpewniej skończy się na ostrzeżeniach pierwszego stopnia.

- Temperatura maksymalna od 24°C, 26°C na północnym wschodzie, w dolinach karpackich i lokalnie nad morzem do 30°C, do 32°C na północnym zachodzie i zachodzie, a w poniedziałek także w centrum kraju - czytamy w prognozie synoptycznej IMGW na długi weekend. Lokalnie słupki rtęci mogą pokazać nawet do 35 stopni Celsjusza.

Pasjonaci z serwisu twojapogoda.pl dodają, że to nie koniec. W ciągu najbliższych dwóch tygodni miejscami na termometrach zobaczymy powyżej 35 stopni, a w skrajnych przypadkach dojdzie do 37-38 stopni w cieniu. Prognozy będziemy regularnie analizować na portalu pogoda.se.pl. Jeśli chodzi o długi weekend, sugerujemy regularne odświeżanie mapy ostrzeżeń IMGW i dostosowanie odzieży do panujących warunków.

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Fala upałów zalewa betonową Warszawę. Ludzie chcą więcej zieleni
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE