Uderzenie ciepła coraz bardziej prawdopodobne. Nadchodzi ogromna zmiana

i

Autor: SHUTTERSTOCK Zdj. ilustracyjne.

Najnowsza prognoza

Uderzenie ciepła "coraz bardziej prawdopodobne". Nadchodzi ogromna zmiana

2024-03-20 20:03

Wraz z nadejściem wiosny liczymy na szybkie ocieplenie i termometry regularnie wskazujące 15-20 stopni Celsjusza. Czy stanie się to jeszcze w marcu? Synoptycy są dobrej myśli i zakładają, że znaczący wzrost temperatury w Polsce jest "coraz bardziej prawdopodobny". Kiedy do tego dojdzie? Poniżej szczegóły.

Nadchodzi ocieplenie. Ponad 20 stopni w Wielkanoc?

Mamy astronomiczną wiosnę, ale zmiana pory roku nie oznacza dużej zmiany w pogodzie. Kilka stopni powyżej zera, lekkie przymrozki w nocy i nad ranem i niewielkie opady. Tak wygląda aura w Polsce w ostatnich dniach. Najnowsze prognozy mówią jednak o dużej zmianie w pogodzie. Stać się ma to jeszcze w marcu, tuż przed Wielkanocą. Czyżby obawy o "białe święta" były nieuzasadnione? Szczegóły poniżej.

W środę (20 marca) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawił wyniki modelu GFS na końcówkę marca i początek kwietnia. Synoptycy zwracają uwagę, że "letnie święta" są coraz bardziej prawdopodobne, jednak warto pamiętać, że sprawdzalność prognozy na ten okres jest niższa niż 50 proc. Niemniej z modelów pogodowych wynika, że już niebawem w całej Polsce wzrośnie do kilkunastu stopni powyżej zera. Ocieplenie ma nadejść w czwartek (28 marca). Co więcej, podczas Wielkanocy temperatura ma przekroczyć 20 stopni Celsjusza. Dwucyfrowe wartości termometry mają pokazać również w nocy.

Zanim dojdzie do znaczącego i kilkudniowego ocieplenia, w najbliższych dniach czekają nas dni z temperaturą oscylującą w granicach 10 stopni Celsjusza w ciągu dnia i temperaturami nieznacznie powyżej zera w nocy. Wyjątkiem ma być sobota (23 marca), gdzie w centralnej i południowej Polsce słupki rtęci pokażą 16-18 stopni Celsjusza.

CZYTAJ TEŻ: Eksperci mówią o wichurze o niespotykanej sile! Więcej niż na liczniku sportowego auta. Będą pierwsze burze?

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?
Express Biedrzyckiej - Paweł KOWAL
Nasi Partnerzy polecają