Toksyczna chmura nad Polską. Są w niej substancje niebezpieczne dla zdrowia

i

Autor: Shutterstock

Eksperci badają powietrze

Toksyczna chmura nad Polską. Są w niej substancje niebezpieczne dla zdrowia

2024-03-26 10:11

W ostatnich dniach naukowcy ze świata spoglądali na Islandię. Choć to malutka w skali całego globu wyspa, jest tam wiele wulkanów, których erupcje mogą wpłynąć na zdrowie i życie mieszkańców całej Europy. 17 marca dał o sobie znać wulkan Reykjanes, a toksyczne gazy po wybuchu dotarły m.in. do Polski. Czy mamy się czego obawiać? Poniżej szczegóły.

Wybuch wulkanu na Islandii. Toksyczna chmura z Reykjanes dotarła do Polski

Na islandzkim półwyspie Reykjanes 17 marca nastąpiła erupcja wulkanu. The Guardian podaje, że "Islandzkie Biuro Meteorologiczne przekazało, że erupcja otworzyła prawie 3-kilometrową szczelinę w ziemi między dwiema górami, Skogfells i Hagafells". - Lawa płynęła głównie na południe i południowy wschód z prędkością około 1 km na godzinę w ciągu nocy i mogła dotrzeć do oceanu - czytamy w artykule.

Wybuch wulkanu na Islandii przykuł uwagę naukowców. Zaczęli oni śledzić trasę toksycznych gazów, które zawędrowały do Europy. Czujność naukowców w takich sytuacjach jest wskazana, ponieważ w wulkanicznej chmurze znajduje się m.in. dwutlenek siarki, substancja groźna dla zdrowia. Czy mieszkańcy Europy, w tym Polski, mają się czego obawiać?

Dwutlenek siarki to jeden z trujących składników smogu. Ponadto może np. obniżać ciśnienie tętnicze krwi lub doprowadzić do zapalenia oskrzeli. Ilość dwutlenku siarki w toksycznej chmurze po wybuchu islandzkiego wulkanu zaniepokoiła badaczy z USA. Co na to eksperci z Polski? Maciej Karczyński, rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przyznaj, że chmura z Islandii pojawiła się nad Polską zaraz po nadejściu kalendarzowej wiosny, czyli 22 marca. Karczyński uspokaja, że GIOŚ na bieżąco monitoruje sytuację, a z obserwacji wynika, że nie doszło do podwyższonych stężeń dwutlenku siarki przy powierzchni ziemi. Co więcej, obecne prognozy nie wskazują na zmianę tej sytuacji.

Od 18 grudnia 2023 r. wulkan w tym rejonie Islandii wybuchł już czwarty raz. W połowie stycznia 2024 r. spływająca lawa uszkodziła drogę i kilka domów w Grindaviku. Niedługo później uszkodzone zostały wodociągi i sieci elektroenergetyczne.

ZOBACZ TEŻ: Taka będzie pogoda na Wielkanoc! Bomba ciepła i gorące święta to nie wszystko. Zadziwiający zwrot akcji

Źródło: o2.pl / The Guardian

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?
Wybuch gazu rozerwał poddasze
Nasi Partnerzy polecają