Meteorolodzy ogłaszają czerwony alarm. Zbliżamy się do nieprzekraczalnej granicy

i

Autor: shutterstock(2) Meteorolodzy ogłaszają czerwony alarm. Zbliżamy się do "nieprzekraczalnej granicy".

Pogoda

Meteorolodzy ogłaszają czerwony alarm. Zbliżamy się do "nieprzekraczalnej granicy"

2024-03-22 13:16

Specjaliści od meteorologii z ONZ nie mają wątpliwości - 2023 rok był najcieplejszym od momentu rozpoczęcia pomiarów. Takie głosy słychać coraz częściej z różnych źródeł, jednak organy decyzyjne zdają się robić niewiele, aby zwalczać zmiany klimatu. Czyżbyśmy zbliżali się do "nieprzekraczalnej granicy"? Dane są alarmujące.

Zmiana klimatu. Rekordowe pomiary. "Nieprzekraczalna granica" coraz bliżej

Celeste Saulo, szefowa Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), mówi o "czerwonym alarmie". Raport końcowy o stanie klimatu na świecie w 2023 roku jest bezlitosny, a zagrożenie - poważne. Jak powiedziała Saulo w Genewie, zmiany w klimacie to nie tylko wzrost temperatury. Ocieplają się też oceany, a co za tym idzie dochodzi do cofania się lodowców i utraty morskiego lodu w Antarktyce. Eksperci są zaniepokojeni.

Dane nie kłamią. Światowa Organizacja Meteorologiczna szacuje, że średnia globalna temperatura w 2023 roku wyniosła około 1,45 stopnia powyżej poziomu sprzed okresu industrializacji (1850–1900). Rok 2023 "pobił" rok 2016, gdzie średnia globalna temperatura wzrosła o około 1,3 stopnia. - Europejski program obserwacji Ziemi Copernicus wyliczył globalne ocieplenie klimatu w 2023 roku na plus 1,48 stopnia - czytamy w artykule "Wirtualnej Polski". Świat już od dawna wie, że sytuacja jest gorsza, bowiem w 2015 roku, podczas światowej konferencji klimatycznej odbywającej się w Paryżu ustalono za zgodą wszystkich państw nieprzekraczalny próg globalnego ocieplenia o wartości 1,5 stopnia, przyjmując za punkt odniesienia czasy przedindustrialne. Badacze uważają obecnie osiągnięcie takiego ograniczenia za niemożliwe.

Dane są bezlitosne. 90. proc. regionów oceanicznych doświadczyło w 2023 r. fali upałów. Europejskie lodowce straciły więcej lodu niż kiedykolwiek wcześniej, podobnie w Ameryce Południowej. Tego typu pomiary przeprowadzane są od 1950 r. Z kolei od 1993 r. zaczęto prowadzić satelitarne pomiary średniego poziomu morza. W 2023 r. był on najwyższy w 30-letniej historii pomiarów. - W ciągu ostatnich dziesięciu lat poziom morza podnosił się dwukrotnie szybciej niż w ciągu pierwszych dziesięciu lat od rozpoczęcia pomiarów. Spowodowane jest to zarówno topnieniem lodowców i lodu morskiego, jak i rozprzestrzenianiem się cieplejszych wód - czytamy w artykule WP.

Eksperci od meteorologii są niepocieszeni działaniem rządów najpotężniejszych państw. Tak jest m.in. w Niemczech. Karsten Haustein, pracownik Instytutu Meteorologii Uniwersytetu w Lipsku, uważa, że "koszty wtórne zmian klimatycznych, wynikające z bierności, przekroczą koszty niezbędne do powstrzymania tych zmian w odpowiednim czasie o prawie dwukrotnie większą kwotę rocznie". Część niemieckich polityków także zdaje sobie sprawę z zagrożenie. Minister ochrony klimatu w niemieckim rządzie federalnym Robert Habeck uważa np. że ocieplenia oceanów mogą "wymknąć się spod kontroli". Zdaniem ministra w najbliższym czasie może dochodzić do niebezpiecznych zjawisk, takich jak burze, wichury i huragany, nad którymi zapanować będzie bardzo trudno.

ZOBACZ TEŻ: Prawie 20 stopni i nagły, ostry spadek! W weekend tylko w kilku regionach poczują wiosnę

Źródło: WP

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?
Robert Lewandowski pewny siebie przed meczem z Walią