To będzie słoneczny maj? Ludowa przepowiednia od św. Łucji odziera ze złudzeń

i

Autor: pixabay.com To będzie słoneczny maj? Ludowa przepowiednia "od św. Łucji" odziera ze złudzeń

Ludowa prognoza

To będzie słoneczny maj? Ludowa przepowiednia "od św. Łucji" odziera ze złudzeń

2024-04-18 10:35

Jaki będzie maj? Czeka nas piękne słońce, czy chmury i deszcz? Będzie ciepło, czy wciąż trzeba będzie ubierać ciepłe swetry? Upragniony przez wielu maj zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim majówka! To czas, w którym sporo osób ma wolne dni i planuje wyjazdy czy grillowanie. Według ludowej przepowiedni "od św. Łucji" pogoda niestety rozpieszczać nas nie będzie.

Według ludowych wierzeń, prognozę na cały rok można poznać w bardzo prosty sposób. Wystarczy obserwować pogodę od 13 grudnia (czyli od św. Łucji) i przez kolejne dni aż do Wigilii. Obserwacje należy zapisać (albo zapamiętać), a później na tej podstawie możemy z łatwością prognozować, jaka czeka nas pogoda w kolejnych miesiącach. Jak to działa? Jaka pogoda na św. Łucji - taka w styczniu, jaka 14 grudnia, taka w lutym, a jaka pogoda 15 grudnia, taka w marcu.

Zobacz również: Pogoda długoterminowa na lato 2024 zaskoczyła! W tych terminach Polacy powinni planować urlop

Przed nami maj, a więc wypadałoby wrócić do pogody, jaka występowała 17 grudnia. Tak się składa, że moi dziadkowie co roku prowadzą takie zapiski i prognozują pogodę dzięki temu ludowemu wierzeniu. Wynika z nich, że maj 2024 wcale nie będzie taki, o jakim marzymy. Zgodnie z metodą "od św. Łucji do Wigilii" skoro 17 grudnia było pochmurno, to również w maju czekają nas głównie pochmurne dni.

Według popularnej aplikacji Accueweather, maj faktycznie obfitował będzie w pochmurnie dni. Według aplikacji będzie ich nawet kilkanaście! Nie oznacza to, że słonecznych dni nie będzie w ogóle, ale dni z "chmurką" jest w przeważającej większości.

Zobacz też galerię: Bzy na początku kwietnia

Ludowa prognoza "od Łucji"

Metoda ta to ludowe wierzenie, według którego przewidywano pogodę na cały rok. Jaka pogoda na św. Łucji, taka w styczniu. Dlaczego akurat św. Łucja? Być może dlatego, że dawniej 13 grudnia w Europie witano nowy słoneczny rok. Imię Łucja pochodzi od łac. słowa lux (światło). Z wierzeniem tym związane jest przysłowie: „Od Łucyi dni dwanaście policz sobie do Wilii, patrz na słonko i na gwiazdy, a przepowiesz miesiąc każdy”.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na majówkę 2024. Fatalne wieści. Polacy masowo zmienią plany

Obsada „Miodowych lat” kiedyś i dziś. Tak zmienili się bohaterowie kultowego serialu

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...