Tej nocy nie prześpisz spokojnie! Pełnia Różowego Księżyca 2022

i

Autor: Sammy-Sander, rkarkowski / CC0 / pixabay.com, Grzegorz Kluczyński Tej nocy nie prześpisz spokojnie! Pełnia Różowego Księżyca 2022

Tej nocy nie prześpisz spokojnie! Pełnia Różowego Księżyca 17 kwietnia 2022 mocno odbije się na samopoczuciu

2022-04-17 23:06

Zbliża się Pełnia Różowego Księżyca w kwietniu 2022. Dla wielu osób to zjawisko nie kojarzy się dobrze. Złe samopoczucie, rozdrażnienie, kłopoty ze snem - to tylko niektóre objawy, które towarzyszą temu zjawisku. Są jednak osoby, które czekają na dzień, kiedy pojawi się Pełnia Różowego Księżyca 2022. Kiedy można go obserwować? Dlaczego kwietniowa pełnia nazywana jest "różową"? Wyjaśniamy!

Pełnia Różowego Księżyca - skąd wzięła się nazwa?

Pełnia Różowego Księżyca to jedno z najpiękniejszych zjawisk, które możemy obserwować gołym okiem i bez konieczności wychodzenia z domu. Jednak ci, którzy liczą na to, że podczas najbliższej pełni, Księżyc zaświeci się na różowo, mogą się rozczarować. Skąd więc wzięła się taka nazwa i co ona oznacza?

Nazwa zjawiska nie pochodzi od barwy tarczy Księżyca, lecz od koloru kwiatów floksu, których okres kwitnienia zaczyna się właśnie w kwietniu. Są one bardzo ważne w kulturze Indian z Ameryki Północnej i to właśnie dzięki nim pełnia Księżyca przypada w kwietniu zawdzięcza tę wyjątkową nazwę. Mimo, iż naturalny satelita Ziemi nie osiągnie różowego koloru, tej nocy Księżyc będzie wyglądał wyjątkowo spektakularnie.

Pełnia Księżyca w kwietniu jest też określana mianem "pełni kiełkującej trawy", "zajęczą pełnią" lub "rybną pełnią".

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Kiedy Pełnia Różowego Księżyca w kwietniu?

Zapowiada się naprawdę piękne zjawisko. Kiedy Pełnia Różowego Księżyca będzie widoczna gołym okiem? Różowy Księżyc będzie można obserwować w nocy z soboty na niedzielę, 16-17 kwietnia 2022 roku. Idealnie okrągły kształt osiągnie on w Wielką Sobotę, 16 kwietnia 2022, krótko przed godziną 21:00.

Jak obserwować Różowy Księżyc?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany żaden specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".

Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co może okazać się dość problematyczne, gdyż na najbliższe dni synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają zachmurzenie. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Czytaj też: Największe trzęsienie ziemi w historii Polski. Zginęło wtedy ok. 30 osób

Pełnia Różowego Księżyca - to będzie bezsenna noc

Jak działa na was pełnia Księżyca? Dla wielu osób nie jest to przyjemne doświadczenie. Na problemy zdrowotne związane z pełnią księżyca całkiem niedawno skarżyła się nawet Edyta Górniak (pisaliśmy o tym w materiale: Edyta Górniak potwornie cierpi. Aż zwija się z bólu. Co się dzieje?!). Zjawisko pełni Księżyca wiąże się bowiem z różnymi, często nieprzyjemnymi objawami. Podczas pełni wiele osób jest pobudzonych, a często nawet stają się agresywne. W tej fazie Księżyca nasilają się również objawy chorób psychicznych. Wiele osób skarży się również na problemy z zaśnięciem. Pełnia Księżyca to również czas, w których dochodzi do większej liczby przestępstw. Dla wielu osób Pełnia Różowego Księżyca może więc nie być przyjemnym zjawiskiem.

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Pełnia Truskawkowego Księżyca