Tak ciepło w lutym jeszcze nie było. Grube kurtki poszły w kąt, termometry oszalały

i

Autor: Shutterstock Tak ciepło w lutym jeszcze nie było. Grube kurtki poszły w kąt, termometry oszalały

Rekordowe temperatury

Tak ciepło w lutym jeszcze nie było. Grube kurtki poszły w kąt, termometry oszalały

2023-02-25 5:00

20 stopni na termometrze w lutym? Taka temperatura kojarzy nam się z tym miesiącem, o ile mówimy o mrozie sięgającym 20 stopni. Tymczasem w historii pomiarów temperatury w Polsce odnotowano luty, gdzie słupki rtęci w kilku miejscach pokazywały ponad 20 stopni... na plusie.

Rekordowe temperatury w lutym 1990 roku. Ciepło niczym wiosną

+21,0 °C w lutym? To nie żart, a temperatura z 25 lutego 1990 r. Dokładnie 33 lata temu tę niespotykaną w lutym temperaturę pokazały termometry w Krakowie. Południowa Polska tego dnia była bardzo ciepłym miejscem jak na luty. W Tarnowie było 20,6 °C, w Nowym Sączu 20,3 °C. Niewiele mniej w Opolu - 19,3 °C. Możemy sobie wyobrazić, jak wyglądał 25 lutego 1990 r. w Krakowie czy Tarnowie. Grube kurtki poszły w kąt, a mieszkańcy południa Polski głęboko z szafy, na długo przed pierwszym dniem wiosny, wyciągnęli cienką odzież.

Rekordy temperatury w lutym

Luty to miesiąc, w którym odnotowano wiele ekstremalnych temperatur w Polsce. Tak było np. 10 lutego 1929 r. Najzimniej było w Żywcu (obecnie woj. śląskie). Przez 11 lat była to najniższa temperatura w historii Polski. Termometry pokazały tam wówczas –40,6 °C. Niewiele cieplej było w Olkuszu i Poroninie. W tych małopolskich miejscowościach zmierzono –40,4 °C. Mróz powyżej 40 stopni był tego dnia też w Siankach na Podkarpaciu (–40,1 °C). Prawie 40 "kresek" poniżej zera pokazano w Ustroniu, Libuszy, Mydlnikach, Dęblinie i Zakopanem. Tego dnia w wielu polskich miastach pogoda "ustanowiła" rekord zimna. Z kolei dzień wcześniej w Olecku, będącym wówczas w granicach Niemiec, odnotowano temperaturę –42,2 °C.

A co z pogodą w najbliższy weekend? Prognozy nie są łaskawe. Szczegóły Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa! Ponura prognoza IMGW. Śnieg to przy tym pikuś

QUIZ. 10 zaskakujących faktów o śniegu. Nie znać odpowiedzi na te pytania to wstyd!

Pytanie 1 z 10
1. Z jaką prędkością najczęściej opadają płatki śniegu?
Urzędnicy Trzaskowskiego chcą zabetonować zielony skwer na Białołęce. Mieszkańcy protestują
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany