Leszczyna

i

Autor: Pixabay Leszczyna

Trudny czas alergików

Nagłe pieczenie oczu i męczący katar. Rozpoczął się koszmar alergików

2023-02-22 11:01

Trwająca zima jest dość łagodna. Dni z intensywnie padającym śniegiem i siarczystym mrozem było niewiele. Brak srogiej zimy oznacza koszmar dla alergików. Wyjątkowo wcześnie nastąpiło apogeum pylenia leszczyny i olszy. Kto jest uczulony, ten ma przed sobą trudny czas. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Pylenie leszczyny i olszy. Szykuje się koszmarny czas dla alergików

Leszczyna to pierwsza roślina w roku, która rozpoczyna pylenie. Zazwyczaj dzieje się tak na przełomie stycznia i lutego. Rok 2023 jest pod tym względem wyjątkowy, ponieważ w powietrzu pierwsze pyłki pojawiły się kilka tygodni wcześniej. Był to czas niespotykanego ciepła jak na przełom roku. W Nowy Rok w wielu miejscach Polski termometry pokazywały grubo powyżej 15 stopni Celsjusza.

Oprócz leszczyny zaczęła pylić także olsza, która ma duże znaczenie kliniczne, co oznacza, że spora część alergików w naszym kraju jest uczulona na pyłki tej rośliny, nie zdają sobie nawet z tego sprawy. Wystarczy przejść w pobliżu olszy lub leszczyny. Jak rozpoznać objawy uczulenia? Przede wszystkim odczujemy nagłe pieczenie oczu i katar. - To może oznaczać, że jesteśmy uczuleni na jedną z tych roślin lub na obie, ponieważ alergen olszy wykazuje reakcje krzyżowe z alergenami leszczyny - informuje portal twojapogoda.pl.

Pylenie leszczyny i olszy oznacza koszmarny czas dla alergików. Następne 10 miesięcy to dla nich czas nieprzyjemnych dolegliwości z powodu unoszących się w powietrzu alergenów. Co gorsza, w Polsce alergików przybywa z roku na rok. Dobra wiadomość dla alergików jest taka, że w najbliższy weekend zapowiadane są opady i ochłodzenie, co sprzyja oczyszczeniu powietrza z alergików. Osoby wrażliwe na pyłki powinny jednak w najbliższym czasie unikać wizyt w parkach, szczególnie tych, gdzie rośnie leszczyna i olsza.

ZOBACZ TEŻ: Śnieg i mróz powrócą. Prognozy mówią o "utrudnieniach komunikacyjnych". Pogoda długoterminowa na marzec

Źródło: TwojaPogoda.pl

Sonda
Wiesz, co cię uczula?
Joe Biden w Warszawie. Zamknięta i opustoszała Wisłostrada