Niebo

i

Autor: SHUTTERSTOCK Niebo

Tajemnicze czerwone słupy światła na niebie. Są jak z filmu science-fiction!

2021-11-20 1:00

Wygląda jak scena żywcem wzięta z filmu o przybyszach z obcej planety. Niecodzienne zjawisko na nocnym niebie potrafi wprawić w osłupienie, a nawet przerazić nieświadomego obserwatora. Czerwone znaki na niebie to niezwykle rzadki widok, na który miłośnicy astronomii czy fotografowie "polują" latami!

Mowa o zjawisku określanym w astronomii jako "sprite", a potocznie "duszkami" czy "chochlikami". Ogniste znaki na niebie wyglądają jak scena z filmu z gatunku science-fiction, jednak - jak się okazuje - jest to zjawisko w pełni naturalne, chociaż występuje w przyrodzie niezwykle rzadko. Czerwone słupy światła pojawiają się na wysokości od 40 do 90 kilometrów nad powierzchnią Ziemi i nigdy nie dotykają górnej warstwy chmur. Zjawisko osiąga szerokość nawet do 100 kilometrów.

Zjawisko "sprite" powstaje za sprawą gazów znajdujących się w atmosferze. Tlen i azot ulegają jonizacji, co sprawia, że te nietypowe "pioruny" nabierają intensywnego czerwonego koloru przechodzącego w błękit.

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Ciąg dalszy pod galerią

"Duszki" są zjawiskiem, które występuje bardzo rzadko, a ich uwiecznienie jest dla każdego fotografa niezwykłym osiągnięciem. Może nim się pochwalić m.in. miłośnik fotografii krajobrazowej Paul M. Smith, któremu na przełomie października i listopada udało się sfotografować wyjątkowy świetlny spektakl na nocnym niebie nad stanami Missouri i Arkansas w Ameryce Północnej. Niecodzienne zdjęcia możemy zobaczyć m.in. na jego profilu Paul M Smith Photography na Facebooku.

Czytaj też: Największe trzęsienie ziemi w historii Polski. Zginęło wtedy ok. 30 osób

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany