Tajemnicze czerwone słupy światła na niebie. Są jak z filmu science-fiction!

2021-11-20 1:00
Niebo
Autor: SHUTTERSTOCK Niebo

Wygląda jak scena żywcem wzięta z filmu o przybyszach z obcej planety. Niecodzienne zjawisko na nocnym niebie potrafi wprawić w osłupienie, a nawet przerazić nieświadomego obserwatora. Czerwone znaki na niebie to niezwykle rzadki widok, na który miłośnicy astronomii czy fotografowie "polują" latami!

Mowa o zjawisku określanym w astronomii jako "sprite", a potocznie "duszkami" czy "chochlikami". Ogniste znaki na niebie wyglądają jak scena z filmu z gatunku science-fiction, jednak - jak się okazuje - jest to zjawisko w pełni naturalne, chociaż występuje w przyrodzie niezwykle rzadko. Czerwone słupy światła pojawiają się na wysokości od 40 do 90 kilometrów nad powierzchnią Ziemi i nigdy nie dotykają górnej warstwy chmur. Zjawisko osiąga szerokość nawet do 100 kilometrów.

Zjawisko "sprite" powstaje za sprawą gazów znajdujących się w atmosferze. Tlen i azot ulegają jonizacji, co sprawia, że te nietypowe "pioruny" nabierają intensywnego czerwonego koloru przechodzącego w błękit.

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Ciąg dalszy pod galerią

"Duszki" są zjawiskiem, które występuje bardzo rzadko, a ich uwiecznienie jest dla każdego fotografa niezwykłym osiągnięciem. Może nim się pochwalić m.in. miłośnik fotografii krajobrazowej Paul M. Smith, któremu na przełomie października i listopada udało się sfotografować wyjątkowy świetlny spektakl na nocnym niebie nad stanami Missouri i Arkansas w Ameryce Północnej. Niecodzienne zdjęcia możemy zobaczyć m.in. na jego profilu Paul M Smith Photography na Facebooku.

Czytaj też: Największe trzęsienie ziemi w historii Polski. Zginęło wtedy ok. 30 osób

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE