Starlinki znów przelatują nad Polską. Kiedy można je zobaczyć?

i

Autor: kadr z filmu / nocneniebo.pl Starlinki znów przelatują nad Polską. Kiedy można je zobaczyć?

Starlinki znów przelatują nad Polską. Kiedy można je zobaczyć?

2022-01-20 14:43

Chociaż możemy je obserwować od już od pewnego czasu, to za każdym razem ich przelot wzbudza ogromne zainteresowanie. Mowa o satelitach Starlink, które tworzą na niebie spektakularny "kosmiczny pociąg". Pierwszy w 2022 roku przelot Starlinków można było obserwować w środę, 19 stycznia. Jednak, jeśli przegapiliście ten moment, to nic straconego. Sprawdźcie, kiedy będzie można zobaczyć je ponownie!

Każdy przelot Starlinków robi duże wrażenia. Nic dziwnego, bo przesuwający się na niebie rząd świetlnych punktów wygląda naprawdę imponująco. Pierwszy w tym roku przelot satelitów można było podziwiać w środę, 19 stycznia. Kolejne będzie można zobaczyć już w najbliższych dniach.

Kiedy można oglądać Starlinki?

Jak informuje serwis Nocne Niebo, najbliższe przeloty Starlinków nad Polską spodziewane są jeszcze przez kilka najbliższych dni. Będzie można zobaczyć je w następujących terminach:

  • Czwartek, 20 styczna o 17:54
  • Piątek, 21 stycznia o 17:53
  • Sobota, 22 stycznia o 17:52

W tym czasie na niebie będzie można zobaczyć lśniącą linię składającą się z 49 satelitów telekomunikacyjnych firmy SpaceX. Czas trwania zjawiska to zaledwie kilka minut, jednak warto je poświęcić, by podziwiać wyjątkowy "kosmiczny pociąg".

Czytaj też: Niż Ida przyniósł pogodową masakrę w Polsce! Wichury i burze śnieżne to nie wszystko

Jak obserwować Starlinki?

Żeby obserwować satelity Starlink na niebie, nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Są one na tyle jasnymi obiektami, że można zauważyć je bez problemu. Będą to widoczne gołym okiem, poruszające się na tle gwiazd jasne punkty. Bardzo istotna przy obserwacji Starlinków jest jednak pogoda. Niebo musi być bezchmurne. Jeszcze lepiej, gdy znajdujemy się w miejscu pozbawionym tzw. "zanieczyszczenia świetlnego", czyli z dala od dużych źródeł sztucznego światła, np. na terenach położonych za miastem.

Czym są satelity Starlink?

Tajemnicze punkty świetlne to sztuczne satelity Starlink, które wysyłane są na orbitę przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska. Obecnie jest ich kilkaset. Niewykluczone, że z biegiem czasu staną się one powszechnym zjawiskiem na niebie, gdyż firma planuje wysłać ich w kosmos aż 12 tysięcy.

Czytaj też: Zima stulecia w Polsce. Tak wyglądały najmroźniejsze zimy, które przeszły do historii [DUŻO ZDJĘĆ]

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Niespodziewany atak zimy w Szczecinie