Niż Ida, burza śnieżna

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Niż Ida przyniósł pogodową masakrę w Polsce! Wichury i burze śnieżne to nie wszystko

Niż Ida przyniósł pogodową masakrę w Polsce! Wichury i burze śnieżne to nie wszystko

2022-01-20 9:15

Niż Ida ma bardzo negatywny wpływ na pogodę w Polsce. Dzień wcześniej informowaliśmy was, że lada moment jego działanie przyniesie niebezpieczne zjawiska meteo. Niestety ten scenariusz się potwierdza. Burze śnieżne, wichury i poważne utrudnienia komunikacyjne wystąpią na terenie kraju. Druga połowa stycznia solidnie daje nam w kość. Gdzie będzie najgorzej? Analizujemy najnowszą prognozę pogody dla Polski poniżej.

Niż Ida w Polsce nie zwiastował niczego dobrego. Zjawisko, nazwane tak przez ekspertów od pogody, miało przynieść m.in. wichury i sztorm na Bałtyku. Już w czwartek (20.01.2022) meteorolodzy spodziewają się kumulacji burz, intensywnych opadów śniegu i porywistego wiatru - nawet do 100 km/h. Po poniedziałkowych "działaniach" wiatru, dobrze wiemy, czym to grozi. Tysiące interwencji strażaków, połamane drzewa, zerwane dachy, brak prądu... - Między kolejnymi falami opadów śniegu pojawiać się będą przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie przeważnie od 1 do 3 cm, a na północnym wschodzie do 10 cm. W trakcie zawiei śnieżnych warunki drogowe będą bardzo trudne - czytamy na stronie twojapogoda.pl.

Czytaj też: Alert RCB: SMS z alertem. Wichury do 100 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne: “Jeżeli możesz, zostań w domu.

Niż Ida przyniósł pogodową masakrę w Polsce! Wichury i burze śnieżne to nie wszystko

Kolejne godziny przyniosą minusowe temperatury w naszym kraju. Warunki na drogach będą bardzo trudne. Śnieg nie będzie się roztapiać, a nawierzchnia zmieni się w nielubiana przez kierowców szklankę. Niestety z czasem będzie jeszcze gorzej. Potwierdzają to modele meteorologiczne i prognozy na najbliższe godziny.

- To będzie wstęp do powrotu zimowej aury na dłużej. Do końca tygodnia pokrywa śnieżna wzrośnie do 1-3 cm na większym obszarze i 5-10 cm na południu, południowym wschodzie i północnym wschodzie - podaje serwis twojapogoda.pl.

Najwięcej śniegu przybędzie w górach (nawet 20-30cm), przez co wzrośnie zagrożenie lawinowe. Plusowe temperatury będą niebawem jedynie wyjątkiem. Utrzymają się w okolicach Szczecina i na zachodzie kraju. 

Niż Ida w Polsce. Ostrzeżenia IMGW 20.01.2022

W czwartek (20 stycznia) na mapie IMGW widzimy żółte i pomarańczowe kolory. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniem, silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami/zamieciami śnieżnymi. Najgorzej wygląda sytuacja na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem, gdzie obowiązują aż cztery alerty, w tym dwa drugiego stopnia. Zalecamy regularne odświeżanie mapy ostrzeżeń, gdyż sytuacja jest dynamiczna. 

Sonda
Lubisz obserwować zjawiska astronomiczne?
Burza śnieżna i grzmoty na Podkarpaciu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany