Śnieg, marznący deszcz i gołoledź! Alarmujące prognozy. Gdzie będzie najgorzej? [Pogoda IMGW na 13.01.2022]

2022-01-12 13:56

Pogoda na czwartek (13 stycznia 2022) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) mówi o opadach śniegu, a także deszczu ze śniegiem. Marznący deszcz może powodować gołoledź. Miejscami zrobi się niebezpiecznie. Szczegóły prognozy pogody dla Polski na czwartek poniżej.

Jak informuje IMGW nad Europą dominuje rozległy wyż z głównym centrum nad Wyspami Brytyjskimi, jedynie północna część Skandynawii znajduje się w zasięgu niżu znad Morza Norweskiego. Polska jest nadal pod wpływem wspomnianego wyżu. Z zachodu na wschód kraju przemieszcza się rozmywający się front okluzji związany z niżem. Pozostajemy w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego.

Zobacz też: Pogoda na wiosnę dla Polski. Nie wszyscy będą zadowoleni! Prognoza długoterminowa IMGW

Jaka będzie pogoda w czwartek, 13.01.2022?

Jak wynika z analiz ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej  (IMGW), w czwartek prognozowane jest zachmurzenie całkowite z większymi przejaśnieniami na południu. Na południowym wschodzie opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodujący gołoledź, na pozostałym obszarze kraju opady deszczu lub mżawki.

IMGW wydało alerty pierwszego stopnia w trzystopniowej skali dla zachodniej oraz środkowej Polski przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź.

Polecamy: Szok! 42 stopnie w styczniu! Termometry oszalały? Do Polski nadciąga fala ciepła

Jaka będzie temperatura 13 stycznia 2022?

Według informacji IMGW, temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 0 st.C do 5 st.C, tylko na Pomorzu i nad morzem od 6 st.C do 7 st.C. Miejscami będzie mocno wiało.

- Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, nad morzem i w górach także silny do 45 km/h, porywisty, zachodni. Nad morzem oraz w górach porywy wiatru do 75 km/h – czytamy na stronie IMGW.

Noc z czwartku na piątek. Prognoza IMGW dla Polski

Jak informują synoptycy IMGW,  w nocy (z czwartku na piątek) zachmurzenie całkowite z większymi przejaśnieniami na północy oraz południu. Opady deszczu lub mżawki, na południowym wschodzie przejściowo marznące opady mżawki lub deszczu powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od 0°C do 5°C, tylko w rejonach podgórskich od -5°C do -1°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 70 km/h, nad morzem oraz w górach dość silny, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Zima wróciła w Bieszczady
Sonda
Czy czekasz już na wiosnę?