Ściółka w lasach jest tak sucha, że w zetknięciu z ogniem może błyskawicznie się zapalić i przerodzić w ogromny pożar. Wilgotność ściółki w wielu miejscach nie przekracza 40 procent, a miejscami spada nawet do poziomu zaledwie kilkunastu procent. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko.
Leśnicy apelują, by w żadnym przypadku nie używać ognia na terenach leśnych. Nie chodzi tu tylko o rozpalanie ognisk i grillowanie w lasach podczas majówki na łonie natury. Pożar może powstać nawet od niedopałka papierosa.
- Rozwijający się pożar bywa bardzo nieprzewidywalny, a jego działanie może okazać się katastrofalne w skutkach zarówno dla środowiska przyrodniczego, jak i lokalnych miejscowości - mówi w rozmowie z PAP rzecznik nadleśnictwa Elbląg Jan Piotrowski. - Przypominamy też o trwającej w całych Lasach Państwowych akcji Majówka 22, w trakcie której funkcjonariusze Straży Leśnej kontrolują przestrzeganie przepisów, między innymi związanych z bezpieczeństwem pożarowym.
Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!
Niestety pogoda nie pomaga. Przelotne opady deszczu są niewystarczające, by zapewnić odpowiednią wilgotność ściółki. Prognozy synoptyków na najbliższe dni również nie napawają optymizmem. Zapowiadane opady, nawet jeśli miejscami będą intensywne, nie sprawią, że nagle w lasach zrobi się odpowiednio wilgotno i bezpiecznie.
Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje na większości terytorium Polski, zwłaszcza w północnej części kraju. Najmniejsze zagrożenie występuje na południu.
Bardzo niebezpiecznie jest m.in. na Mierzei Wiślanej, gdzie w ostatnich dniach strażacy musieli interweniować kilka razy.
- W minionym tygodniu zanotowaliśmy aż 4 pożary lasów, a od początku roku 6 - podkreśla Jan Piotrowski. - Dla porównania, w całym ubiegłym roku w nadleśnictwie Elbląg zanotowało 6 pożarów, a w 2020 r. tylko jeden.
Jak dodaje rzecznik nadleśnictwa, w poniedziałek, 2 maja, wilgotność ścioły mierzona o godz. 9:00 rano osiągnęła wartość 13,5 procenta, natomiast o godz. 13.00 było to już tylko 11,2 procenta. Dla porównania, taką wilgotność ma kartka papieru.
Czytaj też: W majową noc przelecą nad naszymi głowami! Kiedy obserwować Eta Akwarydy?