Burze, grad, a nawet krupa śnieżna! Wiadomo, kiedy przyjdzie załamanie pogody. Synoptyk IMGW nie zostawia złudzeń

i

Autor: LoraPalner /Pixabay.com Burze, grad, a nawet krupa śnieżna! Wiadomo, kiedy przyjdzie załamanie pogody. Synoptyk IMGW nie zostawia złudzeń

Burze, grad, a nawet krupa śnieżna! Wiadomo, kiedy przyjdzie załamanie pogody. Synoptyk IMGW nie zostawia złudzeń

2022-05-03 10:55

We wtorek, 3 maja będzie pogodnie, jednak wraz z rozwojem chmur, praktycznie w całym kraju możliwe są przelotne opady deszczu. Piękna pogoda, którą mogliśmy cieszyć się podczas majówki, niestety nie wszędzie się utrzyma, nadciąga niż i chłodny front atmosferyczny. Mogą także wystąpić silne porywy wiatru. Jak powiedziała PAP Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB, mogą także wystąpić burze. Kiedy i gdzie będzie najgorzej? Sprawdźcie poniżej!

W poniedziałek (2.05.2022) Polska była jeszcze w strefie podwyższonego ciśnienia z masami powietrza polarno-morskiego. Zachmurzenie było przeważnie umiarkowane, okresami duże. Rano, zwłaszcza na północy, lokalnie utrzymywały się zanikające mgły, ograniczające widzialność do 200 metrów. Zachmurzenie było przeważnie umiarkowane, okresami duże.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wtorek będzie raczej ciepły, jednak wpływ na pogodę będzie miała płytka zatoka niżowa i wchodzący od północy chłodny front atmosferyczny.

Miejscami, we wschodniej połowie kraju i na południu, spodziewane są przelotne opady deszczu. Lokalnie możliwe są burze, grad, a nawet krupa śnieżna. Będzie mocno wiało.

Zobacz również: Windy: radar pogodowy online. Jak korzystać z aplikacji Windy?

- Na ogół będzie pogodnie, ale w ciągu dnia przewidujemy rozwój chmur kłębiastych, aż do przelotnych opadów deszczu, które mogą wystąpić w całym kraju - informuje Małgorzata Tomczuk. - Na południu możliwe są burze, w czasie których porywy wiatru mogą osiągać do 65 km/h. Burze są prognozowane od południowej części Dolnego Śląska, przez województwo opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie, po południową część lubelskiego. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz istnieje w rejonach podgórskich: od Sudetów po Karpaty. Jeżeli chodzi o temperaturę, to prognozujemy 9-12 stopni Celsjusza nad morzem, 13-14 stopni na Pomorzu, Mazurach i Suwalszczyźnie, w centrum 18 stopni, do 21 stopni na południu.

Zobacz też: Nagłe ocieplenie uderzy znienacka! Kiedy upały w Polsce? Znamy daty

Ekspert IMGW mówi o nadciągającym niżu i chłodnym froncie atmosferycznym

We wtorek, 3.05.2022 nadciągnie niż i chłodny front atmosferyczny. Eksperci IMGW przywidują duże zachmurzenie, miejscowe opady deszczu, a na południu kraju również burze. Ważna informacja dla tych, którzy na majówkę wyjechali w Tatry - tam spadnie śnieg.

- Temperatura maksymalna od 13°C, 14°C na północy, około 18°C w centrum, do 20°C na południu. Chłodniej na wybrzeżu od 9°C do 11°C - podaje IMGW.

W nocy z wtorku na środę na południu i wschodzie kraju pojawią się przelotne, zanikające opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju bez opadów. Temperatura minimalna wyniesie od minus 3 stopni na Suwalszczyźnie, około 4-5 stopni na plusie w centrum kraju, do 8-10 na Podkapraciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków północnych i wschodnich.

Express Biedrzyckiej 29.04 (gen. Tomasz Drewniak, prof. Marek Migalski, Dariusz Rosati) Sedno Sprawy: Paweł Szrot

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...
Nasi Partnerzy polecają