Spójrz w górę! W majową noc przelecą nad naszymi głowami! Kiedy obserwować Eta Akwarydy 2022?

i

Autor: diephotopotato / CC0 / pixabay.com Spójrz w górę! W majową noc przelecą nad naszymi głowami! Kiedy obserwować Eta Akwarydy 2022?

Spójrz w górę! W majową noc przelecą nad naszymi głowami! Kiedy w maju obserwować Eta Akwarydy 2022?

2022-05-03 9:38

To niecodzienne zjawisko z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników astronomii. Już na początku maja warto spojrzeć w nocne rozgwieżdżone niebo. Nad naszymi głowami przelecą Eta Akwarydy. Deszcz meteorów będzie można zobaczyć już wkrótce. Kiedy i jak obserwować Eta Akwarydy 2022? Wyjaśniamy!

Czym są Eta Akwarydy?

Eta Akwarydy (η Akwarydy, ETA, łac. eta Aquarids) są pozostałościami po słynnej Komecie Halleya, a pozostawione przez nią cząstki, docierając do naszej atmosfery, spalają się i pozostawiają na niebie świetliste smugi, które będą widoczne przy bezchmurnej pogodzie. Nazwa roju meteorów pochodzi do gwiazdozbioru Wodnika, z którego "promieniują" Eta Akwarydy.

Kiedy obserwować Eta Akwarydy 2022?

Zjawisko to można obserwować począwszy od 19 kwietnia do 28 maja, Jednak największa aktywność Eta Akwarydów przypada w nocy z 5 na 6 maja. Można wtedy zobaczyć na niebie nawet 60 spadających gwiazd w ciągu jednej godziny. Obserwacje najlepiej prowadzić około godziny 2:00 w nocy.

Czytaj też: Budzi wstręt, ale nie wolno go zabijać! Widzisz takiego owada? Daruj mu życie!

Gdzie szukać Eta Akwarydów na niebie?

Deszczu meteorów najlepiej wypatrywać na północno-wschodnim niebie, w granicach gwiazdozbioru Wodnika. Do ich obserwacji nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Jedynym istotnym warunkiem jest sprzyjająca pogoda, czyli bezchmurne niebo.

Czynnikiem ułatwiającym obserwację jest również jej lokalizacja. Do obserwacji roju meteorów warto wybrać sobie miejsce z dala od źródeł światła - zabudowań, latarni ulicznych itp., czyli najlepiej wybrać się za miasto. Bardzo przydatna może się okazać mapa natężenia światła, dzięki której można znaleźć idealne miejsce do obserwacji spadających gwiazd.

Rozwiąż QUIZ: Buhaj czy klempa? Czy potrafisz prawidłowo określić płeć zwierząt?

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany