Deszcz ze śniegiem

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Prognoza eksperta IMGW nie zostawia złudzeń: "Zjawiska, o których zapomnieliśmy przez ostatnie pół roku"

Zima atakuje!

Prognoza eksperta IMGW nie zostawia złudzeń: "Zjawiska, o których zapomnieliśmy przez ostatnie pół roku"

2022-11-16 10:08

Prognoza pogody eksperta IMGW Jakuba Gawrona potwierdza wcześniejsze, złowieszcze doniesienia. - Noc ze środy na czwartek będzie taką przełomową nocą, gdyż zaczną pojawiać się zjawiska, o których być może zapomnieliśmy przez ostatnie pół roku - przekazał w rozmowie z PAP dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Co jeszcze czeka nas w najbliższych godzinach?

Prognoza IMGW na środę, 16 listopada

Potwierdzają się wcześniejsze, niepokojące prognozy dla Polski. W środę (16 listopada 2022 r.) w ciągu dnia najwięcej chmur na południu. Ekspert IMGW przekazuje, że na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami niemal w całym kraju mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Najwięcej na południowym wschodzie. Suma opadów wyniesie do 10 mm. W górach powyżej 1400 metrów n.p.m. będzie padał śnieg.

Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na północnym wschodzie kraju, ok. 5 stopni w centrum, do 8 stopni na południu kraju. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, w związku z czym będzie powodował, że odczucie temperatury będzie niższe.

Ekspert IMGW ostrzega: "Zjawiska, o których zapomnieliśmy przez ostatnie pół roku"

- Noc ze środy na czwartek będzie taką przełomową nocą, gdyż zaczną pojawiać się zjawiska, o których być może zapomnieliśmy przez ostatnie pół roku - powiedział dyżurny synoptyk IMGW Jakub Gawron, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Ekspert dodał, że w nocy na południu kraju będzie na ogół pochmurno. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami pojawią się opady deszczu, ale we wschodniej części kraju będą przechodzić w deszcz ze śniegiem, a nad ranem także w opady śniegu. - W ten sposób zrobi nam się trochę zimowo i nieprzyjemnie, tym bardziej, że temperatura również nie będzie zachęcająca - przeanalizował Jakub Gawron. 

Zimowy klimat da o sobie znać. W nocy temperatura minimalna od minus 3 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, około zera w centrum, do 3 stopni na południu kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, okresami może być porywisty. Synoptyk poinformował również, że od czwartku będzie zimniej, a im bliżej weekendu tym nieprzyjemniej, bo przymrozki i mróz zaatakują w całej Polsce. O szczegółach będziemy informować na bieżąco w naszym pogodowym serwisie. Koniecznie zmieńcie opony na zimowe i uważajcie na drogach!

Ekstremalne rekordy pogodowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Najwyższa temperatura powietrza została zanotowana w Prószkowie w woj. opolskim. Ile wynosiła?
[EXPRESS BIEDRZYCKIEJ] Zima pokona Rosjan?! Płk Piotr Lewandowski: "Po prostu zamarzną"