Podtopienia w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Poważny alarm hydrologiczny w Polsce! To niejedyny problem

2022-03-03 11:02

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla części Polski. Między innymi na Bałtyku przewidywane są gwałtowne wzrosty stanów wody. Ale to nie jedyny problem, z jakim spotka się Polska w nadchodzących dniach.

Jeszcze dziś (3 marca) obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia hydrologicznego na północy Polski. W wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzeżeniu pierwszego stopnia mowa o niebezpieczeństwie związanym z gwałtownymi wzrostami stanów wody na Bałtyku Południowo-Wschodnim. Przewidywane są wahania i wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Śnieżyce i paskudny kontratak zimy w Polsce. Prognoza pogody nie zostawia złudzeń

Od północy, do godziny 23:00 dnia 4 marca (piątek) obowiązuje również alert drugiego stopnia w woj. zachodniopomorskim. Tam, wody Zalewu Szczecińskiego, mogą przekroczyć stan ostrzegawczy. IMGW szacuje prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska na 90 procent.

Uchodźcy na polskiej granicy

IMGW ostrzega przed oblodzeniem!

Ale to jeszcze nie koniec ostrzeżeń dla Polski. Niebezpiecznie może zrobić się również na drogach. Synoptycy IMGW ostrzegają przed oblodzeniem, które ma wystapić w najbliższy piątek (4 marca) i sobotę (5 marca) w północno-wschodniej Polsce. Ostrzeżeniem pierwszego stopnia objęte zostały: województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie. Żółty alert o oblodzeniu obowiązuje tam od godziny 7:30 w piątek (4.03), do godziny 7:30 w sobotę (5.03).

Sonda
Czy jesteście wrażliwi na zmiany pogody?