Powoduje raka płuc u osób, które nigdy nie paliły. Jest gorzej, niż myśleliśmy. Miażdżące badania

i

Autor: shutterstock(2) Rak płuc może rozwijać się nawet u osób, które nigdy nie paliły. Wszystko przez zanieczyszczenia powietrza.

Koszmarne wnioski naukowców

Powoduje raka płuc u osób, które nigdy nie paliły. Jest gorzej, niż myśleliśmy. Miażdżące badania

2022-11-15 11:12

Od wielu lat mówi się o tym, jak fatalne dla naszego zdrowia jest zanieczyszczenie powietrza. Smog bardzo źle wpływa na nasze organizmy. Najnowsze badania naukowców tylko potwierdzają niepokojącą tezę. Co gorsza, wpływ smogu na nasze zdrowie jest jeszcze gorszy niż zakładano. Jeśli nie zostaną wprowadzone pilne zmiany co do poprawy jakości powietrza, problem raka płuc będzie jeszcze poważniejszy. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Rak płuc dopada nawet niepalących. Wszystko przez smog

Palenie papierosów to od lat główna przyczyna zwiększonego ryzyka zachorowania na raka płuc. Również tzw. "bierne palenie" może zwiększyć ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu. To naukowcy wiedzą już od lat. Najnowsze badania rzuciły nowe światło na ten problem. Okazuje się, że bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń znajdujące się w powietrzu, również mogą powodować raka płuc i to u osób, które papierosów nigdy nie paliły. Najnowsze badania to wyraźny sygnał, że trzeba pilnie dążyć do poprawy jakości powietrza.

Badania miały na celu poszukać związków między zanieczyszczeniem powietrza a ryzykiem zachorowania na raka. Naukowcy z finansowanych przez Unię Europejską i Europejską Radę ds. Badań Naukowych projektów PROTEUS, THESEUS, PLOIDYNET, CHROMAVISION i WHOLENICHE przeprowadzili badania na grupie ponad czterystu tysięcy osób. Efekt swoich prac przedstawicieli we wrześniu 2022 r. na Sympozjum Prezydenckim Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej w Paryżu. Wnioski są miażdżące. Zanieczyszczenie powietrza może powodować raka płuc u osób, które nigdy nie paliły. - Niektóre cząsteczki mogą sprzyjać powstawaniu zmian w komórkach w drogach oddechowych - czytamy na stronie cordis.europa.eu.

Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?

Poprawa jakości powietrza niezbędna w walce z rakiem płuc

Z kolei z artykułu zamieszczonego na stronie CNN wynika, że "większa ekspozycja na PM w powietrzu (o średnicy 2,5 mikrometra lub mniejszej) może wywoływać szybkie zmiany w komórkach dróg oddechowych, które mają mutacje w genie zwanym EGFR, obserwowane u około połowy osób z rakiem płuc, które nigdy nie paliły, oraz innym genie związanym z rakiem płuc, zwanym KRAS.". Te badania przeprowadzili naukowcy z The Francis Crick Institute w Londynie i innych instytucji działających na całym świecie.

Dr Charles Swanton z The Francis Crick Institute i główny klinicysta z Cancer Research UK zauważa, że "od pewnego czasu wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza jest związane z ryzykiem zachorowania na raka płuc, ale nie było wiadomo, w jaki sposób czynnik ten powoduje nowotwór. (...) Odkryliśmy, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza zarówno u myszy, jak i u ludzi skutkuje powstaniem osi zapalnej”.

Wyniki powyższych badań są tym bardziej zatrważające, że według norm zanieczyszczenia powietrza, określonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), szacuje się, że 95 proc. populacji jest narażona na niebezpieczny na poziom zanieczyszczenia powietrza.

CZYTAJ TEŻ: Kiedy spadnie pierwszy śnieg w Polsce? Ekspertka przedstawia wymowną prognozę

Źródło: cordis.europa.eu

Piotr Niemczyk: "Niekonwencjonalne, hybrydowe metody wojny w Ukrainie się nie sprawdzają" [Raport Złotorowicza]