Pogoda na weekend

i

Autor: Shutterstock Pogoda na weekend. Najnowsza prognoza IMGW.

Alarm meteo!

Mróz nawet do -10 stopni i opady śniegu atakują Polskę! Sroga zima uderzy po kieszeniach? Wiemy, kiedy będzie najgorzej

2022-11-14 13:19

Prognoza długoterminowa dla Polski sprawia, że wielu łapie się za głowy. Przed nami konkretny atak zimy, który nastąpi tuż po przekroczeniu połowy listopada. Synoptycy IMGW ostrzegają przed nocnymi mrozami, a w dodatku wielkimi krokami zbliżają się opady śniegu, występujące już nie tylko w górach, ale również na nizinach. Sprawdźcie gdzie i kiedy będzie najgorzej.

Analizując prognozy długoterminowe na nadchodzący tydzień można spokojnie dojść do wniosku, że zima jest coraz bliżej Polski. Wprawdzie pogoda w poniedziałek nie przyniosła gigantycznego ochłodzenia, ale w ciągu kilkudziesięciu godzin odczujemy konkretny powiew chłodu. Jeszcze w środę (16 listopada) w ciągu dnia temperatury nie będą bliskie zeru, ale w nocy dominować będzie typowo zimowy klimat. - W nocy ze środy na czwartek niemal w całym kraju temperatura spadnie poniżej zera, nawet do -5°C na Suwalszczyźnie, co może skutkować oblodzeniem mokrych dróg i chodników - czytamy w prognozie synoptycznej IMGW.

Mróz do -10 stopni i opady śniegu. Brutalna prognoza długoterminowa dla Polski

Pasjonaci z serwisu fanipogody.pl, którzy regularnie analizują specjalistyczne modele pogodowe zwracają uwagę, że jeszcze w listopadzie, na wschodzie Polski zima pokaże bardzo groźne oblicze. Będziemy musieli poświęcić dodatkowe minuty na skrobanie szyb samochodów, nie obejdzie się też rzecz jasna bez rozkręcenia kaloryferów.

- Nie można wykluczyć, że temperatura w sprzyjających warunkach obniży się poniżej -8°C/-10°C nocami i w godzinach porannych. Zwłaszcza na północnym wschodzie. Pod warunkiem tylko, że skala adwekcji okaże się na tyle duża, którą obecnie pokazują modele oraz pokryje się to z obszarami przejaśnień i rozpogodzeń, umożliwiając silną radiacje ciepła do wyższych warstw - podaje serwis fanipogody.pl.

W drugiej połowie tygodnia możliwe są również opady śniegu, zwłaszcza na zachodzie i południu Polski. Niewykluczone, że drogowcy będą mieli pełne ręce roboty. W ruch pójdą piaskarki. Do kierowców będziemy apelować o ostrożność i koncentrację. Eksperci od pogody ostrzegają, ale jednocześnie zwracają uwagę, że śnieg nie będzie się długo utrzymywał na powierzchni. Wszystko przez plusowe temperatury, które jeszcze przez jakiś czas będą dominować, przynajmniej za dnia.

W najbliższych dniach warto zmienić opony na zimowe. Zalecamy również regularne śledzenie ostrzeżeń na stronie IMGW i naszych codziennych prognoz, które opieramy o najbardziej rzetelne źródła.

Sonda
Czy czekasz na zimę i śnieg?
Złota jesień nad Pogorią z lotu ptaka
Nasi Partnerzy polecają