Zima 2022

i

Autor: Jackson Blackhurst / Unsplash Zima 2022 będzie koszmarem: smog zaatakuje nie tylko duże miasta, ale i mniejsze miejscowości i wsie.

Tu nie jedź na ferie!

Zima 2022 będzie tu prawdziwym koszmarem. Ekspert ma zatrważające dane. Ten los wkrótce podzielą kolejne miasteczka

2022-11-15 15:23

Zima 2022 będzie destrukcyjna nie tylko dla kieszeni Polaków, ale także dla ich zdrowia. W grudniu 2022, czy w styczniu 2023, gdy zima zaatakuje najmocniej, szczególnie będzie można odczuć skutki desperackich prób oszczędzania na ogrzewaniu. Pierwsze niepokojące sygnały tego, co może się wydarzyć zimą 2022/2023 możemy zauważyć już dziś. Rekordowo wysokie stężenia smogu rejestrowane są nie tylko w aglomeracjach i dużych miastach, ale i niewielkich miasteczkach i wsiach. Co nas czeka już wkrótce? Oto przewidywania eksperta. Lepiej wziąć je pod uwagę planując ferie 2023 w Małopolsce.

Zima 2022/2023 będzie prawdziwym koszmarem!

Zima 2022 może się przez kilka najbliższych miesięcy nierozerwalnie łączyć ze słowem smog. Kryzys energetyczny spowodowany wojną na Ukrainie zmusza Polaków, by jeszcze głębiej sięgnęli do kieszeni, co może się odbić kosztem ekologii. Rząd zniósł zakaz używania miału węglowego, który znowu jest dostępny w sprzedaży. Jego spalanie to jedno z głównych źródeł trujących związków, które dostają się później do atmosfery, m.in.:

  • pyłu zawieszonego PM2,5;
  • pyłu zawieszonego PM10;
  • benzo(a)pirenu;
  • dwutlenku siarki.

Wszystkie przyczyniają się do powstawania smogu, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że na terenie naszego kraju nadal jest ok. 3 mln tzw. kopciuchów, czyli wielopaliwowych, pozaklasowych kotłów, to zima 2022, zwłaszcza w przypadku niesprzyjającej pogody, może się okazać dużym krokiem wstecz w walce o czyste powietrze w Polsce. Pisaliśmy o tym w materiale: Złowieszcza prognoza eksperta na zimę 2022 w Polsce. To dotknie wszystkich! "Stężenie będzie bardzo wysokie, o ile nie rekordowe".

Smog i zima: tu będzie najgorzej. Lepiej nie jechać tu na ferie 2023

Zagrożenie smogiem to nie tylko problem największych polskich aglomeracji i miast, ale także małych miejscowości i wsi, co pokazuje przykład Zabierzowa w powiecie krakowskim.

- W całym kraju jest ok. 5 tys. stacji pomiarowych do mierzenia jakości powietrza, w tym około 300 referencyjnych, za które odpowiada przede wszystkim Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Jedna z nich trafiła do wsi Zabierzów pod Krakowem, która po pierwszym roku pomiarów wskoczyła do grona 10 najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Takich ośrodków jak Zabierzów, czyli ze znaczną liczbą "kopciuchów", gdzie można spalić prawie wszystko, włącznie z oponami, jest w całej Polsce bardzo dużo. Wystarczy 50 takich kotłów, by jakość powietrza w danej miejscowości była na bardzo niskim poziomie - tłumaczy Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Zebrane dane i analizy ekspertów pokazują, że nadchodzącej zimy bardzo trudno będzie już znaleźć w Polsce miejsca wolne od smogu. Małe miejscowości i wsie wcale nie gwarantują czystego powietrza. - Jakość powietrza nie jest przypisana do metropolii czy dużych miast, ale do skupisk ludzkich - wyjaśnia Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Zwracanie uwagi na poziom smogu jest bardzo ważne w kontekście zbliżających się ferii 2023 i wyjazdów szczególnie na południe Polski, na tereny Małopolski, Podkarpacia, czy Dolnego Śląska. Planując wyjazd na ferie lepiej sprawdzić poziom smogu w danych miejscowościach, by zadbać o zdrowie swoich najbliższych. Długotrwała ekspozycja na smog może mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Sonda
Czy w Polsce skutecznie walczy się ze smogiem?
Nasi Partnerzy polecają