Wiatr do 100 km/h i deszcz w czwartek. Wiemy, gdzie będzie najgorzej [Pogoda IMGW na 24.02.2022]

i

Autor: Pixabay.com Huragan opanował Małopolskę. Liczba szkód i interwencji straży jest zatrważająca

Potężny wiatr sieje spustoszenie. W Bydgoszczy wyciągali człowieka spod drzewa!

2022-04-04 19:07

Sprawdzają się przewidywania synoptyków IMGW : w poniedziałek (04.04.22) znacząco spada ciśnienie atmosferyczne, biomet w większości kraju nie sprzyja mieszkańcom, a potężny wiatr sieje coraz większe spustoszenie. W Bydgoszczy strażacy interweniowali przy powalonym drzewie, które przygniotło człowieka.

Bydgoszcz: Powalone drzewo. Mieszkańcy wyciągali spod konaru człowieka

Według ostrzeżeń synoptyków IMGW: w poniedziałek Bydgoszcz, Grudziądz Toruń i Włocławek są dziś epicentrum wichur. To w tym regionie ostrzeżenie przed silnym wiatrem brzmi najgroźniej. Prędkość podmuchów sięga 70 km/h. "Najsilniejsze porywy wystąpią między godziną 17:00 a 22:00" - czytamy w komunikacie IMGW. 

Zobacz też: Wichury do 120 km/h i burze to nie koniec! IMGW zapowiada wtorkowy armagedon [Prognoza pogody 5.04.2022]

W Bydgoszczy o 17.25 lokalna straż pożarna odebrała zgłoszenie o powalonym drzewie przy ul. Modrakowej. - Drzewo przewróciło się na osobę. Kiedy przyjechaliśmy, ta osoba była już wyciągnięta przez świadków zdarzenia. Zaopatrzona przez ratowników medycznych została odwieziona do bydgoskiego szpitala - komentuje w rozmowie z SE.pl oficer prasowy st. kpt. Karol Smarz.

Strażacy zdradzają też, że do tej pory odnotowano 20 zgłoszeń dot. silnych powiewów wiatru. "Patrząc na praktykę nawałnicową, nie jest najgorzej. Te zgłoszenia wciąż spływają, na razie to nieco ponad 20. Nie przyrównujemy tego do ostatnich okresów nawałnicowych" - dodaje oficer. Groźnie może być też w Kaliszu, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku. W Koszalinie, Słupsku i Gdańsku obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. Służby zalecają mieszkańcom pościąganie z balkonów wszelkich elementów, które mogłyby zostać poderwane przez wiatr. 

Kierowcy powinni pamiętać, żeby nie parkować samochodów pod pochyłymi drzewami, a w czasie wichury lepiej nie wychodzić z domu. Najsilniejsze podmuchy wiatru mogą potrwać do około 22.00. 

Już wcześniej mieszkańcy kilku regionów otrzymali sms-a z ostrzeżeniami RCB.

Nasi Partnerzy polecają