Efektowne chmury

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Polska na skraju wyżu znad Rosji. Synoptyk IMGW o przełomie w pogodzie

Dobre wieści!

Polska na skraju wyżu znad Rosji. Synoptyk IMGW o przełomie w pogodzie

2022-11-28 8:16

Prognoza pogody na najbliższe godziny wreszcie przynosi powiew optymizmu. - W poniedziałek strefa opadów nad krajem zmniejszy się do obszaru północno-wschodniej Polski oraz Wybrzeża i Pomorza - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Jakub Gawron, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB. Gdzie należy się spodziewać konkretnej poprawy pogody, a gdzie utrzyma się nieprzyjemny mróz? Szczegółowa analiza eksperta poniżej.

Analizując prognozę pogody na poniedziałek (28 listopada 2022 r.) zwracaliśmy uwagę m.in. na opady śniegu i szklankę na drogach. Nie jest jednak tak, że meteorolodzy mają tylko złe wieści. Jak przekazał Jakub Gawron z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek Polska będzie znajdowała się na skraju wyżu znad Rosji. Do kraju napływa chłodne powietrze polarno-morskie, czy czym najniższe temperatury panują na wschodzie kraju. Im dalej na zachód, tym będzie cieplej.

Najnowsza prognoza IMGW: Ekspert zdradza szczegóły

- Po poranku, w czasie którego lokalnie mogą utrzymywać się mgły, czeka nas poniedziałek z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. W ciągu dnia pogoda będzie się poprawiać, a obszar opadów będzie coraz mniejszy. Na północnym wschodzie prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz lokalnie marznącej mżawki. Na Wybrzeżu i Pomorzu będą to główni opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od minus 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do plus 7 stopni na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem i w obszarach podgórskich okresami porywisty, południowo-zachodni - powiedział Jakub Gawron z IMGW, cytowany przez PAP.

Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek 28/29 listopada

W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Na północnym wschodzie możliwe są słabe opady śniegu, a w rejonie Zatoki Gdańskiej śniegu i deszczu ze śniegiem. Tam też mogą się utworzyć mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna wyniesie od minus 3 stopni na północnym wschodzie do około zera na zachodzie i dwóch stopni nad morzem. W obszarach podgórskich w najchłodniejszym momencie nocy termometry mogą wskazać minus siedem stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Nad morzem okresami może być porywisty.

Sonda
Czy pogoda wpływa na Twoje samopoczucie?
Jesień pod Tatrami z lotu ptaka