Pogodowy koszmar! Ponad 120 tysięcy odbiorców bez prądu. Zginęły 4 osoby, wśród rannych strażacy

2021-10-22 8:45
Pogodowy koszmar! Ponad 120 tysięcy odbiorców bez prądu. Zginęły 4 osoby, wśród rannych strażacy
Autor: TOMASZ GOLLA / SUPER EXPRESS Pogodowy koszmar! Ponad 120 tysięcy odbiorców bez prądu. Zginęły 4 osoby, wśród rannych strażacy

Pogoda w Polsce w ciągu zaledwie jednego dnia zmieniła się diametralnie. Potężne wichury dały o sobie znać w wielu regionach kraju. Minionej doby strażacy interweniowali prawie 10,3 tys. razy w związku z silnym wiatrem - przekazał PAP rzecznik komendanta głównego PSP Krzysztof Batorski. Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, bez prądu jest około 121 tys. odbiorców. Dane z ostatnich 24 godzin są tragiczne. Co wiemy w piątkowy poranek, 22 października 2021 roku? O szczegółach przeczytasz w tym artykule na www.se.pl.

Silny wiatr przewracał drzewa i zrywał dachy. W czwartek w Polsce doszło do setek lub nawet tysięcy ludzkich dramatów, a to jeszcze nie koniec. Z zapowiedzi synoptyków wynika, że wichury mogą występować również w piątek, 22 października 2021 roku [CZYTAJ WIĘCEJ]. Jak przekazała PAP Państwowa Straż Pożarna, w ciągu ostatniej doby strażacy przeprowadzili 10361 interwencji związanych z silnym wiatrem. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w województwach: dolnośląskim (2201), wielkopolskim (1920), kujawsko-pomorskim (1193), zachodniopomorskim (891), mazowieckim (877), lubuskim (808). Strażacy mówią o czterech ofiarach śmiertelnych. Kolejne 18 osób jest rannych, w tym 7 ratowników PSP. Rzecznik przekazał, że działania straży polegały głównie na usuwaniu połamanych drzew i konarów ze szlaków komunikacyjnych oraz zabezpieczaniu uszkodzonych i zerwanych dachów. Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak poinformował w piątek na Twitterze, że według stanu na godzinę 6:00 aż 121193 odbiorców było pozbawionych energii elektrycznej, najwięcej w województwach mazowieckim (47910) oraz wielkopolskim (21000).

W związku z silnym wiatrem IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują na północy województwa zachodniopomorskiego, a także w województwie pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz na północy województwa podlaskiego. Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwie lubelskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim i w części województwa podlaskiego. Według prognoz, podobnie jak w czwartek, dziś również należy się spodziewać podmuchów silnego wiatru i deszczu [POZNAJ SZCZEGÓŁY PROGNOZY].

Sonda
Czy sprawdzasz codziennie prognozę pogody?
Taka będzie pogoda jesienią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE