Pogodowy armagedon w Polsce! Czerwone alerty IMGW w całym kraju. Uwaga na upały i burze z gradem!

i

Autor: RonBerg/cc0/Pixabay.com

Pogodowy armagedon w Polsce! Czerwone alerty IMGW w całym kraju. Uwaga na upały i burze z gradem!

2022-07-01 9:17

IMGW ostrzega mieszkańców Polski przed pogodą w piątek, 01.07, wydając czerwone alerty dla całego kraju. Ostrzeżenia noszą 2. i najwyższy, 3. stopień i dotyczą zarówno upałów, jak i burz z gradem. Te ostatnie zgodnie z prognozami będą miały wyjątkowo gwałtowny charakter, bo ciepłe powietrze z Afryki zderzy się z chłodniejszym, napływającym z północnego Atlantyku.

Pogodowy armagedon w Polsce! Czerwone alerty IMGW w całym kraju. Uwaga na upały i burze z gradem!

Piątek, 01.07, zgodnie z ostrzeżeniami IMGW, będzie najgorszym w ostatnim czasie dniem pod względem skrajnych zjawisk pogodowych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał czerwone alerty dla całej Polski, które dotyczą zagrożeń upałami i burzami z gradem. Zachodnia część kraju została objęta ostrzeżeniem 2. stopnia, informującym właśnie o tym drugim zjawisku: "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 95 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad" - informuje IMGW. Im dalej w głąb Polski, tym jeszcze więcej ostrzeżeń, które dotyczą zarówno burz, jak i upałów. W pasie od środkowej części Pomorza, przez zachodnią część województwa kujawsko-pomorskiego i Wielkopolskę, aż po województwo łódzkie, ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem noszą już trzeci, najwyższy stopień. Wyłączając północ kraju, dotyczą również upałów.

Dalsza część tekstu pod quizem.

Czytaj też: Trąby powietrzne, nawet 40 stopni Celsjusza i jeszcze coś takiego! Bezlitosna prognoza pogody

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...

- Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 34°C, w piątek lokalnie do 35°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C - czytamy na stronie internetowej IMGW.

Czerwone alerty IMGW noszące 3. stopień dotyczą jeszcze wschodniej i południowo-wschodniej Polski i ostrzegają przed upałami. Na tym samym terenie i pozostałym obszarze kraju mogą ponadto wystąpić burze z gradem, ale w tym przypadku czerwony alert IMGW ma już 2. stopień. Jedyny region Polski, gdzie nie pojawiły się ostrzeżenia przed burzami z gradem, to północno-wschodnia Polska.

Czytaj też: Tropikalne upały, do tego burze i wichury nawet 130 km/h, a to nie wszystko! Synoptycy ostrzegają [Prognoza IMGW na 1.07.2022]

Sonda
Boisz się burzy?
Rolnicy. Podlasie. Gienek z Plutycz opowiada mocny dowcip o Puszkinie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE