Pogodowe wariactwo w Polsce. Temperatury oszalały, a to nie koniec. Eksperci o jesiennym klimacie

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Pogodowe wariactwo w Polsce. Temperatury oszalały, a to nie koniec. Eksperci o jesiennym klimacie

Pogodowe wariactwo w Polsce. Temperatury oszalały, a to nie koniec. Eksperci o jesiennym klimacie

2022-07-08 9:48

Pogoda w Polsce zwariowała? Takie pytania zadają sobie m.in. turyści, którzy chcieli wypocząć i opalać się nad morzem. Tymczasem już na początku lata zaatakowała nasz kraj... jesienna aura. Sporo deszczu, niskie jak na lipiec temperatury i nieprzyjemny wiatr to właściwie norma. Prognozy na kolejne dni również nie zachwycają. Czy jesień rzeczywiście opanuje Polskę? Eksperci od pogody przekonują, że w najbliższy weekend warunki atmosferyczne nie będą sprzyjać wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Pogoda w Polsce. Chłód i deszcz zamiast pięknego lata

Pogodowego wariactwa w Polsce ciąg dalszy. Początek to lipca to sporo deszczu i burze, które psują wakacyjne plany. Analizując prognozy długoterminowe dla naszego kraju trudno dostrzec szybką poprawę. - Nad Polskę szerokim strumieniem płynie masa polarno-morska, której źródłem są okolice Islandii i Grenlandii - podają autorzy serwisu twojapogoda.pl. Co w związku z tym? Początek weekendu zapowiada się deszczowo i w towarzystwie przelotnych opadów deszczu. Gdzie będzie najgorzej? Szczegółowe prognozy analizujemy pod quizem o tematyce meteo.

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:

Prognoza pogody na weekend. Lato czy jesień? 9-10.07.2022

Deszcze i momentami burze - taki klimat zdominuje początek weekendu na Pomorzu, wybrzeżu, na Śląsku i w Małopolsce. - Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C, chłodniej nad morzem około 19°C i w rejonach podgórskich około 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, nad morzem i w czasie burz porywy do 60 km/h, zachodni - czytamy w prognozie IMGW na 9 lipca. Wiatr może dodatkowo obniżyć temperaturę odczuwalną. Eksperci zwracają uwagę, że warunki bardziej przypominają wczesną jesień niż środek lata.

Prognoza na niedzielę (10.07.2022 r.) również nie poprawia nam nastroju. Temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza będą rzadkością. Najcieplej będzie w okolicach Szczecina i Zielonej Góry. Nad morzem ponownie chłodno i nieprzyjemnie.

https://publish.twitter.com/?query=https%3A%2F%2Ftwitter.com%2FIMGWmeteo%2Fstatus%2F1545306713879887873&widget=Tweet

- Zachmurzenie umiarkowane i duże, nadal miejscami przelotny deszcz, a gdzieniegdzie możliwe także słabe burze. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni. W czasie burz porywy do 60 km/h - przekazują eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na konkretne ocieplenie i upalne temperatury przyjdzie nam poczekać przynajmniej do połowy lipca. Do tego czasu wypoczynek nad morzem nie będzie taki, jaki wielu zakładało. Eksperci od pogody zwracają jednak uwagę na dobre strony chłodniejszego klimatu. - Wreszcie możemy oddychać pełną piersią rześkim powietrzem, a nocami spokojnie spać - czytamy w materiale dziennikarza serwisu twojapogoda.pl.

Ćwiczenia edukacyjne "Bezpieczne wakacje nad wodą"