Burze

i

Autor: Shutterstock, IMGW Burze z gradem to nie wszystko. Ostrzeżenia IMGW 12.05.2022

Pogodowe szaleństwo w Polsce. Ostre burze z gradem to nie wszystko! Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

2022-05-12 8:51

Progonoza pogody na czwartek (12.05.2022) zawiera ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem i nie tylko. Przed nami bardzo trudny pod względem warunków atmosferycznych dzień. Dla kilku województw Instytut opublikował pomarańczowy alert (drugiego stopnia). Sprawdźcie, gdzie 12 maja będzie najgorzej. Oto najnowsza prognoza pogody.

Prognoza pogody na czwartek wzbudzała spory niepokój już kilka dni temu. Meteorolodzy zapowiadali totalne załamanie warunków atmosferycznych i najmnocniejsze burze od początku 2022 roku. Wszystko zdaje się potwierdzać. - Przelotne opady deszczu, a we wschodniej połowie kraju burze, także z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz od 20 mm do 25 mm - przekazują synoptycy IMGW w prognozie na najbliższe godziny. Zalecamy szczególną ostrożność i regularne odświeżanie komunikatów meteo. Warto wiedzieć - sprawdziła się prognoza ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na mapie alertów pojawiły się kolory żółty i pomarańczowy. Dalszy ciąg prognozy pogody pod naszym autorskim quizem.

Sprawdź też: Gdzie jest burza? W tej części Polski będzie najgorzej! Radar burz online na żywo na windy.com [12.05.2022]

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...

Burze z gradem to nie wszystko. Ostrzeżenia IMGW 12.05.2022

W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem i towarzyszącymi im wichurami. W województwach małopolskim (m.in. okolice Nowego Sącza), lubelskim (m.in. okolice Chełmu) i na Podkarpaciu mamy pomarańczowy alert, czyli ostrzeżenie drugiego stopnia. Z kolei w Świętokrzyskiem, na Śląsku, Warmii i Mazurach, Podlasiu i Mazowszu synoptycy opublikowali alarm pierwszego stopnia (żółty kolor). Zabezpieczcie cenne rzeczy i uważajcie na drogach. W zależności od regionu ostrzeżenia wygasają w godzinach 18-21. Możliwe są aktualizacje. 

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm, oraz porywy wiatru do 95 km/h. Miejscami grad - przekazuje w komunikacie dla Rzeszowa Izabela Guzik, synoptyk IMGW-PIB.

Burze z gradem nie oznaczają gwałtownego ochłodzenia. Synoptycy IMGW spodziewają się, że termometry na Podkarpaciu wskażą nawet 28 stopni Celsjusza. W centrum ok. 23 stopni, a zdecydowanie chłodniej nad morzem, jedynie do 13.

Sonda
Czy widzieliście już kiedyś burzę śnieżną?
Załamanie pogody na Podkarpaciu przyszło w kilka minut
Nasi Partnerzy polecają