Europa walczy z powodzią

Pogodowe szaleństwo w Europie. Wiosna w styczniu, ulewy i powodzie wyparły śnieg i mróz [Zdjęcia]

2023-01-23 11:00

Kilka dni temu zima wróciła do Polski. Na drogach pojawił się śnieg, a termometry pokazują mróz. Tymczasem nie tak daleko od naszego kraju mamy iście wiosenną pogodę. W krajach bałkańskich notowane są temperatury typowe dla środka wiosny. Znad północnej Afryki napłynęło ekstremalnie ciepłe powietrze. Wysokiej temperaturze towarzyszą potężne ulewy. Bałkany walczą z powodzią. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Wiosna w styczniu na Bałkanach. 20 stopni ciepła!

Mieszkańcy Bałkanów nie mogą uwierzyć w to, co dzieje się z pogodą w tej części Europy. W środku zimy termometry dobijają do 20 stopni Celsjusza...na plusie. Polacy podobne zdziwienie przeżywali w pierwszych godzinach 2023 r., kiedy to w Nowy Rok w wielu miejscach w kraju było kilkanaście stopni powyżej zera. Na Bałkanach, w odróżnieniu od Polski, mieszkańcy mają do czynienia nie tylko z wysokimi temperaturami, ale także z ulewami i powodzią.

Znad północnej Afryki na południe Europy napłynęło ekstremalnie ciepłe powietrze, które podniosło temperaturę do ponad 20 stopni w cieniu. Jak informuje portal twojapogoda.pl, temperatury w miastach na południu Starego Kontynentu przypominają te, typowe dla środka wiosny. W Skopje zmierzono rekordowe 19,9°C. Jeszcze cieplej było w Bukareszcie - 20,9°C. Rumuński rekord ciepła w styczniu pobiło Turnu Măgurele. Termometry pokazały tam 22,5°C. To typowo letnia temperatura w środku zimy!

Bałkany walczą z powodzią. Ewakuacja mieszkańców

Zachodnia część Bałkanów zmaga się natomiast z ulewami. Deszcz doprowadził do powodzi na masową skalę. Jak podaje twojapogoda.pl, "pod wodą znalazło się wiele miast i miasteczek w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze i Kosowie". Wystarczył tydzień, aby miejscami spadło tam ponad 300 litrów deszczu na m². Rzeki wezbrały i wystąpiły z brzegów. W niektórych miejscowościach poziom wody sięgał dachów budynków. Mieszkańcy musieli się ewakuować. Doszło też do utonięć. Za pogodę w tej części Bałkanów odpowiada stacjonujący nad Włochami niż. Po swojej wschodniej stronie sprowadza nad zachodnie wybrzeża Adriatyku nadzwyczaj wilgotne masy powietrza. Co gorsza, to nie koniec intensywnych opadów w regionie.

W Europie wysokie temperatury i ulewy. W Polsce będzie najzimniejszy czas w roku. Szczegóły w artykule Przygotujmy się na tęgi mróz i śnieżyce. Wyliczenia nie pozostawiają złudzeń

Źródło: TwojaPogoda.pl

Zdjęcia z powodzi na Bałkanach znajdziesz w poniższej galerii

Sonda
Czy ucierpiałeś kiedyś w wyniku powodzi?
Zima wróciła do Warszawy! Ulice zasypane śniegiem .

Jak odzyskać energię gdy za oknem szaro i smutno?

Posłuchaj porad Krystyny Mirek, autorki książki "Uwierz w szczęście"!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany