Pogoda

i

Autor: SHUTTERSTOCK (2) Pogodowe szaleństwo dotrze do Polski. Długoterminowa prognoza nie pozostawia złudzeń

Polska w "epicentrum żywiołów"?!

Pogodowe szaleństwo dotrze do Polski. Długoterminowa prognoza nie pozostawia złudzeń

2023-01-13 11:34

Kalendarzowa zima trwa, ale pogoda w Polsce obecnie bardziej przypomina jesień. Kiedy nastąpi zmiana aury? Długoterminowe prognozy są zaskakujące. Do Europy, w tym także Polski, dotrze niebawem coś, co eksperci określają mianem "szaleństwa". Co to oznacza dla pogody w najbliższych tygodniach? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Czy w tym roku doczekamy się jeszcze srogiej zimy z mrozem i śniegiem? Niektórzy z nas wątpią w taki scenariusz, patrząc na to, co dzieje się za oknami na początku stycznia 2023 r. Zamiast śniegu - głównie deszcz, a termometry pokazują kilka stopni powyżej zera. Wprawdzie pogodowi eksperci spodziewają się, że sroga zima jeszcze o sobie przypomni, jednak modele prognostyczne na razie zapowiadają kolejne ciepłe (jak na zimę) dni. To nie wszystko. Polska ma się znaleźć w "epicentrum żywiołów", jak zapowiada portal twojapogoda.pl.

Rekordowo ciepły styczeń? Tak wskazują modele prognostyczne

Modele prognostyczne, zarówno te europejskie, jak i amerykańskie oraz japońskie i chińskie, są wyjątkowo zgodne. Styczeń, będący zwykle najzimniejszym miesiącem w roku, w 2023 r. jawi się jako miesiąc wyjątkowo ciepłu. Najbardziej niezwykle pod względem pogody zapowiada się styczeń. - Prognoza najpopularniejszego modelu CFS wskazuje, że anomalia temperatury w zwykle najzimniejszym miesiącu w całym roku popadnie w istne szaleństwo, które skumuluje się właśnie w centrum Europy - czytamy na stronie twojapogoda.pl. Średnia miesięczna temperatura w Polsce i państwach sąsiednich, "może przekraczać 3 stopnie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020". Styczeń 2023 może się więc stać jednym z najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów.

Pogoda na styczeń 2023. Uwaga na deszcze i wichury!

Długoterminowe prognozy oparte na modelach nie zapowiadają śniegu i mrozu, ale deszcz, momentami bardzo intensywni i przekraczający normę. Pogoda zatem może nie sprzyjać spacerom i zimowym szaleństwom podczas nadchodzących ferii zimowych, ale może np. złagodzić suszę. Najbliższe tygodnie w Polsce to jednak nie tylko deszcz, ale i silny wiatr, mogący zwiastować niszczycielskie wichury. "Winne" takiej pogodzie będą głębokie układy niżowe nad Polską.

Kiedyś to była zima... Zobacz zdjęcia z "zimy stulecia" w artykule Prawdziwa zima stulecia w Polsce. Ogromne zaspy i potworny mróz

Źródło: TwojaPogoda.pl

Sonda
Lubisz zimę, śnieg i mróz?
Czego szukali Polacy? 2022 rok w Google