Kiedy wrócą mrozy i ostre śnieżyce? Prognoza długoterminowa na luty nie zostawia złudzeń

i

Autor: sunflair/cc0/Pixabay.com Są już pierwsze prognozy pogody długoterminowej na luty 2023

Pierwsze tegoroczne burze

Kiedy wrócą mrozy i ostre śnieżyce? Prognoza długoterminowa na luty nie zostawia złudzeń

2023-01-12 12:49

Są już pierwsze prognozy pogody długoterminowej na luty 2023. Co z nich wynika? Drugi miesiąc roku ma być cieplejszy niż te z wcześniejszego okresu, a na podobnym poziomie będą się kształtować opady. Co ciekawe, wcale nie wyklucza to pojawienia się śnieżyc i mrozów. Te drugie mają wrócić do Polski pod koniec stycznia. W lutym spodziewane są też pierwsze burze.

Pogoda długoterminowa na luty 2023. Powrót mrozów i śnieżyc niewykluczony

Co mówi prognoza pogody długoterminowej na luty 2023? Serwis Fanipogody.pl przeanalizował pod tym kątem kilka modeli z różnych ośrodków meteorologicznych. Zgodnie z analizą CMM Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) średnia miesięczna temperatura powietrza i średnia miesięczna suma opadów zmieszczą się w granicach normy wieloletniej z okresu 1991-2020. Znacznie ciekawsze wyniki przynosi natomiast model klimatyczny z Ameryki Północnej (CFS i ECMWF), zgodnie z którym temperatura w lutym będzie jednak wyraźnie wyższa niż we wcześniejszych latach. Ta prognoza zakłada, że podskoczy ona średnio o 2-3 stopnie, a do tego można się spodziewać podobnych anomalii jak na początku stycznia br., czyli skoków ciepła do 15 i więcej kresek. Co ciekawe, nawet tak optymistyczne prognozy pogody długoterminowej na luty 2023 nie wykluczają powrotu mrozów i śnieżyc. Te, owszem, mogą się znów pojawić, choć na pewno nie w takiej skali jak w grudniu ub.r.

W lutym 2023 pierwsze tegoroczne burze

Jak informuje serwis Fanipogody.pl, do scenariusza, w którym w lutym 2023 nastąpi ponowny atak zimy, może się przyczynić SSW, czyli Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne. Z prognozy wynika, że to zjawisko doprowadzi do rozpadu wiru polarnego pod koniec stycznia, kiedy są właśnie zapowiadane najbliższe mrozy. To nie wszystko, bo w drugim miesiącu roku mają się pojawić pierwsze tegoroczne burze. Zgodnie z prognozą pogody długoterminowej na luty 2023 autorstwa CFS i ECMWF w największej liczbie wystąpią one na północy kraju.

- Zjawiska burzowe mogą pojawić się szczególnie na frontach. Zwłaszcza o charakterze chłodnym, jak i też okluzji chłodnej oraz w jednorodnych i na ogół dość chłodnych masach powietrza w warunkach stromego pionowego gradientu temperatury. Okresami nie da się wykluczyć zjawisk o charakterze ekstremalnym w formie wichur - informują Fanipogody.pl.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Rzuciła korpo i ruszyła w świat na motocyklu. Aleksandra Trzaskowska | Tak trzeba żyć #23 Eska Rock