Pogodowe STARCIE nad Polską

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Pogodowe starcie w Europie. Co oznacza dla Polski? Nie wszyscy będą zachwyceni / Zdjęcie poglądowe

Pogodowe starcie w Europie. Co oznacza dla Polski? Nie wszyscy będą zachwyceni

2021-09-30 14:27

Pogoda w Polsce jest obecnie uzależniona od starcia deszczowego niżu z zachodu, który stoczy bój z pogodnym wyżem ze wschodu - podaje portal twojapogoda.pl. Co przyniesie nam 'walka" tych zjawisk atmosferycznych? Prognozy dla naszego kraju nie spodobają się wszystkim. Szczegóły analizujemy na se.pl poniżej.

Pogodowe starcie w Europie. Co oznacza dla Polski? Nie wszyscy będą zachwyceni

Prognoza pogody dla Polski ma związek ze "starciem" pochmurnego, deszczowego i nieprzyjemnie wietrznego układu niskiego ciśnienia z pogodnym i spokojnym wyżem atmosferycznym. Nasz kraj znajduje się dokładnie pomiędzy nimi - podaje portal twojapogoda.pl. - W brytyjskim niżu ciśnienie spadnie do 960 hPa, a w rosyjskim wyżu wzrośnie do 1035 hPa. Gradient wyniesie tym samym aż 75 hPa, a to oznacza, że niemal na całym kontynencie będzie mocno wiało - wyjaśniają autorzy serwisu. Jak to się przełoży na kolejne dni?

Czytaj też: Yogi odmienia pogodę nad Polską. To jest nieuchronne! Wystarczy spojrzeć na tę mapę

Silniejszy wiatr to jedno, ale na szczęście końcówka tygodnia zapowiada się w Polsce optymistycznie. Temperatury w wielu regionach przekroczą 20 stopni Celsjusza, a podczas weekendu na zachodzie i południu, odnotujemy nawet do 23 stopni Celsjusza w cieniu. To pokazuje, że początek października może przynieść powiew... lata! Specjaliści IMGW ostrzegają jedynie regiony północno zachodniej Polski - tam w niedzielę (3.10.2021) może spaść deszcz.

- Od tego, który z tych układów zwycięży, zależeć będzie pogoda w przyszłym tygodniu. Jeśli rosyjski wyż osłabnie i dopuści do nas mokre fronty, to czeka nas większe ochłodzenie. Ale jego umacnianie się może oznaczać utrzymywanie się babiego lata. Trzymamy kciuki za drugi scenariusz - czytamy na stronie twojapogoda.pl.

Prognozy na przyszły tydzień będziemy rzecz jasna analizować w naszym pogodowym serwisie. O ewentualnych utrudnieniach informujemy na bieżąco i lokalnie.

Sonda
Czy sprawdzasz na bieżąco ostrzeżenia IMGW?
Piękna pogoda zachęciła do spacerów. Tłumy w Myślęcinku