Zima meteorologiczna w Polsce trwała od 1 grudnia 2021 r. do 28 lutego 2022 r. Ten czas bez wątpienia zapisał się na kartach polskiej meteorologii. Za nami czas niszczycielskich wichur, następujących często dzień po dniu. Wichurom towarzyszyły trąby powietrzne.Wichury, trąby powietrzne i burze to zjawiska charakterystyczne dla lata. Tymczasem w 2022 roku silny wiatr, burze i trąby powietrzne występowały w Polsce zimą.
Nietypowe oblicze polskiej zimy. Wichury, burze i trąby powietrzne
17 lutego był szczególny z jeszcze jednego powodu. Wichurze Dudley towarzyszyły burze i trąby powietrzne. Polscy Łowcy Burz naliczyli ich aż 13. Niszczycielski żywioł doprowadził do śmierci dwóch osób, w Krakowie. Inna "imienna" wichura, Nadia, w niektórych regionach Pomorza przyniosła najsilniejszy wiatr od 20 lat. W sumie wichury Dudley i Eunice w ciągu zaledwie 4 dni doprowadziły do śmierci siedmiu osób. 28 osób zostało rannych. Podczas niszczycielskich wichur pełne ręce roboty mieli strażacy. Odnotowano 45 tysięcy akcji strażackich. 8500 budynków zostało uszkodzonych, a prądu nie miało w pewnym momencie 1,5 miliona odbiorców. Rekordowo strażacy interweniowali ponad 20 tysięcy razy w ciągu jednej doby.
Wichury w Polsce. Zobacz zdjęcia niszczycielskiego żywiołu
Polecany artykuł:
Zima w Polsce. Mroźny i śnieżny grudzień
Zima to nie tylko wichury, trąby powietrzne i burze, ale także zimno. Najzimniejszym miesiącem tej zimy był grudzień. Najmocniej tęgie mrozy dokuczały mieszkańcom północnej i wschodniej Polski. Oprócz mrozu, Polacy zmagali się też ze śniegiem, nawet do 20 cm. Styczeń 2022 był już zupełnie inny. Średnia temperatura na wschodzie i północy kraju była wyższa od normy nawet o 2,5 stopnia. Wraz ze wzrostem temperatury, do Polski dotarły też niszczycielskie wichury. Najmocniej wiało jednak w lutym, gdzie było jeszcze cieplej. Luty to najcieplejszy miesiąc mijającej zimy.
Naukowcy nie mają dobrych wiadomości. Ciepłe, ale bardzo wietrzne zimy, mogą dopiero nadejść. Wichury i trąby powietrzne mają pojawiać się coraz częściej i być coraz bardziej gwałtowne i mniej przewidywalne.
Źródło: TwojaPogoda.pl