Przetransformowane powietrze arktyczne w Polsce! Przyniesie marznące mgły i nie tylko [Prognoza pogody 8.03.2022]

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Przetransformowane powietrze arktyczne w Polsce! Przyniesie marznące mgły i nie tylko [Prognoza pogody 8.03.2022]

Powietrze arktyczne w Polsce! We wtorek przyniesie śnieg z deszczem i nie tylko [Prognoza pogody 8.03.2022]

2022-03-08 7:36

Prognoza pogody na wtorek (8 marca), przygotowana przez ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) jest nieco lepsza od tej, która sprawdziła się dzień wcześniej. Niestety są regiony, w których pojawią się niebezpieczne warunki, takie jak mgły marznące, deszcz ze śniegiem. Gdzie 8.03.2022 będzie najgorzej? Najnowsza pogoda na dziś poniżej.

Prognoza pogody na wtorek (8.03.2022) nie wszystkim przypadnie do gustu. Tradycyjnie sprawdzamy ją w serwisie IMGW. Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nad Europą dominował będzie rozległy wyż z centrami nad Danią i Norwegią oraz w rejonie Morza Białego, od zachodu Wielka Brytania oraz Francja dostawać się będą w zasięg głębokiego niżu znad Atlantyku, z frontami atmosferycznymi. Polska będzie w zasięgu wyżu, ale nad wschodnimi obszarami kraju przemieszczać się będą płytkie zatoki niżowe z frontami atmosferycznymi. Na południowym wschodzie pozostanie przetransformowane powietrze arktyczne, a z północnego zachodu będzie napływać masa powietrza polarnego morskiego. Co to oznacza w kontekście najbliższych godzin? - We wtorek w Polsce na zachodzie zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Rano na północnym zachodzie lokalnie zanikające mgły, także marznące, ograniczające widzialność do 500 m i tam przejściowo zachmurzenie duże. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz słabymi opadami śniegu lub deszczu ze śniegiem, głównie na wschodzie i południu - prognozuje IMGW.

Czytaj też: Potężny antycyklon i totalna zmiana w pogodzie. Wiemy, co czeka Polaków

Prognoza pogody na wtorek. Temperatura i wichury 8.03.2022

We wtorek temperatura maksymalna od 1 stopnia C na krańcach południowo-wschodnich, około 4 st. C w centrum, do 8 stopni C na północnym zachodzie, tylko w rejonach podgórskich Karpat około 0 stopni C. 

- Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, tylko na krańcach zachodnich słaby, zmienny. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h i tam okresami zawieje i zamiecie śnieżne - podaje IMGW, cytowane w materiale PAP.

Pogoda na dziś. Noc z wtorku na środę 8-9 marca

IMGW podaje, że w zachodniej połowie kraju będzie zachmurzenie małe i umiarkowane oraz miejscami mgły, także marznące, ograniczające widzialność do 200 metrów. W rejonach mgieł stopniowy wzrost zachmurzenia do dużego. We wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opady śniegu. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 4 cm do 8 cm w Karpatach. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od -4°C do 0°C; cieplej miejscami na wybrzeżu około 1°C. - Wiatr słaby, przeważnie z kierunków północnych, miejscami zmienny. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h i tam okresami zawieje i zamiecie śnieżne - podsumowują synoptycy.

Sonda
Czy doświadczasz coraz więcej niebezpiecznych zjawisk pogodowych?
Zamieć w Rzeszowie. Pogodowa masakra w stolicy Podkarpacia