Gwałtowne burze, a później potężne ochłodzenie! Koszmarna prognoza

i

Autor: Shutterstock Gwałtowne burze, a później potężne ochłodzenie! Koszmarna prognoza.

Burze, grad i wichury

Pogodowa bestia z Niemiec już nad Polską. Tornada, gradobicia i podtopienia to dopiero początek

2023-06-23 14:23

Piątek (23 czerwca) nie będzie spokojnym dniem w pogodzie. Przed nami dzień z gwałtownymi burzami, którym towarzyszyć będzie grad i bardzo silny wiatr. Tak wynika z przewidywań ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Gdzie będzie najgorzej? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Gwałtowne burze, grad i wichury. Koszmarna pogoda przed weekendem

Jak powiedziała PAP synoptyk IMGW Anna Woźniak, gwałtowne burze z gradem i bardzo silnym wiatrem, spodziewane są w piątek (23 czerwca) centralnej, południowej i południowo-wschodniej Polsce. – W piątek w całej Polsce będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północy nawet wzrośnie do całkowitego. Tam przewaga opadów jednostajnych z sumą do ok. 20 mm deszczu – powiedziała Woźniak. Natomiast w centralnej, południowej i południowo-wschodniej Polsce spodziewane są gwałtowne burze z gradem. – Podczas burz opady deszczu zwykle będą sięgać 20-30 mm, ale na południu i południowym wschodzie mogą dochodzić do 50-55 mm. Burzom może także towarzyszyć bardzo silny wiatr, do 90-100 km/h – ostrzegła synoptyk IMGW. Co więcej, temperatury będą bardzo zróżnicowane. Najchłodniej na Wybrzeżu. Tam termometry pokażą 17-20 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju od 25 do 28 stopni. Upalnie na Podkarpaciu, gdzie temperatura wzrośnie do 30 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, skręcający z kierunków wschodnich przez południowe na zachodnie, a potem nawet na północne.

Front burzowy, który w piątek (23 czerwca) w godzinach porannych przechodził przez zachodnie województw, po południu przesunął się na wschód.

Alerty meteo IMGW przed burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też szereg alertów meteo przed burzami, którym towarzyszył będzie silny deszcz, a w niektórych miejscach również grad. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem wydano dla województw:

  • podkarpackiego,
  • małopolskiego,
  • śląskiego,
  • świętokrzyskiego

Alerty meteo dotyczą także znacznych części województwa łódzkiego i lubelskiego oraz dla południowej części województwa mazowieckiego. IMGW prognozuje tam burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 do 50 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, a miejscami grad. Z kolei alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano natomiast dla województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, części województwa lubelskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i opolskiego. Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami w dużej części województwa zachodniopomorskiego.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

W nocy z piątku na sobotę strefa z opadami deszczu i burzami nieco odsunie się na południowy wschód, w związku z tym na krańcach północno-zachodnich będzie już bez opadów i pojawią się lekkie przejaśnienia, być może rozpogodzenia. Przeważnie będą występować jednostajne opady deszczu, których suma wyniesie ok. 10-15 mm, punktowo do 20 mm – powiedziała Woźniak i dodała, że na południowym wschodzie i południu będą jeszcze występować burze z gradem i opadami deszczu do ok. 30 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Dopiero w drugiej połowie nocy sytuacja będzie się uspokajała. Najniższa temperatura minimalna spodziewana jest w rejonach podgórskich oraz na północnym wschodzie i wyniesie od 12 do 14 stopni Celsjusza. Najcieplejsza noc na krańcach wschodnich. Tam do 17 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nadal z kierunków południowych, skręcający na kierunki zachodnie i północne. – Spokojniejsza pogoda dopiero w weekend, ale będzie chłodniej – podsumowała synoptyk IMGW.

O tym, jak bardzo niebezpieczne mogą być wędrujące po Polsce burze, niech świadczy sytuacja z woj. śląskiego. W piątek (23 czerwca) rano na przejeździe kolejowym w Gierałtowicach piorun raził dróżnika. Więcej w artykule Dróżnik rażony piorunem podczas burzy! Koszmar w Gierałtowicach

Alert RCB 23 czerwca. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem dla siedmiu województw

Przed niebezpieczną pogodą przestrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB ostrzegło w piątek (23 czerwca) przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Obecnie alert obowiązuje na terenie siedmiu województw. - Uwaga! Dziś (23.06) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - czytamy w treści komunikatu, który wysłano także do odbiorców w powiatach:

  • ryckim,
  • lubartowskim,
  • łęczyńskim,
  • chełmskim,
  • hrubieszowskim,
  • Chełmie.
Sonda
Czy boisz się burzy?
Nadchodzi ekstremalnie ciepłe lato?! Prognozy nie zostawiają złudzeń!