Pogoda nie odpuszcza. Front burzowy przyniesie kolejne podtopienia?! Tu będzie najgorzej!

i

Autor: Insubria/cc0/Pixabay.com Znajdujący się nad Polską front deszczowo-burzowy może doprowadzić do kolejnych podtopień i wylania rzek

Niebezpieczna pogoda

Pogoda nie odpuszcza. Front burzowy przyniesie kolejne podtopienia?! Tu będzie najgorzej!

2022-08-23 8:50

Znajdujący się nad Polską front deszczowo-burzowy może doprowadzić do kolejnych podtopień i wezbrania rzek. Kolejna niepokojąca prognoza pogody dotyczy wtorku, 23 sierpnia, po tym jak dzień wcześniej przez nasz kraj przechodziły ulewy i burze. Największe opady zapowiadane są na zachodzie Polski, ale to bynajmniej nie oznacza, że pozostałe regiony są bezpieczne.

Pogoda nie odpuszcza. Front burzowy przyniesie kolejne podtopienia?! Tu będzie najgorzej!

Ulewne deszcze i burze przechodzące nad Polską mogą przez kolejny dzień doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, jak podtopienia i wylania rzek - informuje TwojaPogoda.pl. We wtorek, 23 sierpnia, znowu można się spodziewać zjawisk atmosferycznych, które lokalnie będą miały gwałtowny charakter. Największe pod względem częstotliwości opady, zgodnie z prognozą pogody, mają przejść nad zachodnią Polską, gdzie spadnie do 20-30 mm deszczu. Pozostała część kraju, wyłączając wschodnie województwa, będzie się zmagać nie tylko z ulewami, ale również burzami i porywistym wiatrem, którym może towarzyszyć grad, co lokalnie doprowadzi do podtopień. Miejscami opady, i to w ciągu ledwie godziny, mogą sięgnąć nawet 50 mm, z kolei grad o maksymalnej średnicy 3 cm może doprowadzić do zniszczeń uprawi i innych zagrożeń. Dodatkowe niebezpieczeństwo stanowią wichury, w porywach do 90 km/h, które mogą zrywać linie energetyczne.

Czytaj też: Upał do 31°C kontra burze i intensywne opady deszczu. Szalony wtorek w Polsce [Prognoza pogody IMGW na dziś, 23.08.2022]

Jak informuje TwojaPogoda.pl, na wtorek, 23 sierpnia, są również zapowiadane tzw. powodzie błyskawiczne. To nic innego jak nagłe wezbrania mniejszych akwenów, jak niewielkie rzeki i inne cieki wodne, które mogą nagle wylać z uwagi na ulewy. W czasie gdy podobne zjawiska nawiedzą większość terenu Polski, na wschodzie kraju ma świecić słońce, a w Podlaskiem, Lubelskiem, w Centrum i na Podkarpaciu termometry pokażą 30 i więcej stopni.

Czytaj też: Tatry jak śmiertelna pułapka! Pogoda może kusić, ale to tylko złudzenie

Bardzo wysoki stan wód w Dzierżoniowie.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Tam jeżdżą na zagraniczne wakacje Polacy. Jak się nazywają te kurorty?

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa popularne wśród Polaków miasto na Riwierze Tureckiej?
Sonda
Boisz się burz?