Pogoda na Wielkanoc 2023. Co mówią prognozy długoterminowe? Czy będzie ciepło na święta?
Im bliżej świąt, tym więcej pojawia się prognoz długoterminowych na Wielkanoc 2023. Przypomnijmy, że w tym roku Niedziela Wielkanocna wypada 9 kwietnia, zaś Lany Poniedziałek - 10 kwietnia. To już zaledwie kilka tygodni. Co eksperci prognozowali na nadchodzące święta jeszcze kilka tygodni temu? - Kwiecień i maj to odległa perspektywa, ale już teraz synoptycy zwracają uwagę, że w całej Polsce średnia miesięczna temperatura w tych miesiącach powinna być wyższa od normy wieloletniej. Najcieplej będzie na zachodzie, południowym i północnym zachodzie, w województwie śląskim i w Wielkopolsce. Czwarty i piąty miesiąc 2023 roku przyniosą opady w normie wieloletniej - pisaliśmy w długoterminowej prognozie na wiosnę na początku 2023 r. Co mówią aktualne prognozy? Sprawdzamy, czy w najnowszych prognozach długoterminowych coś się zmieniło i przyglądamy się tym, jak pogodę na Wielkanoc 2023 widzą eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).
Jaka pogoda w kwietniu 2023? W Wielkanoc będzie padać deszcz?
IMGW informuje, że średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Najchłodniej będzie w Zakopanem, gdzie średnia temperatura powietrza zmieści się w przedziale 5,3 - 6,7 stopni Celsjusza. Najcieplej we Wrocławiu - od 9 do prawie 10 stopni. Z kolei średnia opadów w kwietniu powinna - według najnowszych danych - być powyżej normy wieloletniej. Najwięcej opadów odnotuje Zakopane. Ich średnia to od 58,6 - 97 mm. Na drugim biegunie Gdańsk - od 16,5 do 30,5 mm.
Pogoda na Wielkanoc 2023. Jaka pogoda w Wielki Piątek?
Wielki Piątek wypada w tym roku 7 kwietnia. Jaka czeka nas pogoda tego dnia? Prognozy długoterminowe wskazują, że Wielki Piątek będzie pochmurny, z możliwymi opadami przelotnego deszczu i bardzo zróżnicowaną temperaturą, od 3 stopni Celsjusza w południowej części Polski do nawet 13 stopni Celsjusza w zachodniej części kraju.
Pogoda na Wielkanoc 2023. Jaka pogoda w Wielką Sobotę?
Wielka Sobota wypada w tym roku 8 kwietnia. Jaka czeka nas pogoda tego dnia? Warto to wiedzieć, bo być może idąc do kościoła święcić pokarmy, trzeba będzie zabrać ze sobą nie tylko koszyczek, ale i parasol. Prognozy długoterminowe sugerują, że Wielka Sobota będzie deszczowa. Możliwy jest również deszcz ze śniegiem. Temperatura minimalna wyniesie od minus 1 stopnia do maksymalnie 13 stopni Celsjusza.
Jaka pogoda w Niedzielę Wielkanocną 2023?
Niedziela Wielkanocna wypada w tym roku 9 kwietnia. Dla większości z nas będzie to dzień wolny od pracy. Po śniadaniu można wraz z rodziną udać się na niedzielny spacer. Prognozy długoterminowe wskazują, że pogoda w Niedzielę Wielkanocną nie zachęci do rodzinnych spacerów. W Niedzielę Wielkanocną (9 kwietnia) będzie od minus 3 do 12 stopni i również należy się spodziewać deszczu ze śniegiem.
Pogoda na Wielkanoc 2023. Jaka pogoda w lany poniedziałek?
Lany poniedziałek wypada w tym roku 10 kwietnia. Tego dnia obchodzimy śmigus-dyngus. Zwyczaj nakazuje oblewanie się wodą. Czy lany poniedziałek będzie "mokry" także za sprawą pogody? Prognozy długoterminowe wskazują, że tak. Lany poniedziałek ma być jednak zdecydowanie najcieplejszym dniem wielkanocnego okresu. Na termometrach nawet 16 stopni powyżej zera.
Polecany artykuł:
Prognoza długoterminowa na kwiecień. Jak czytać prognozy pogody od IMGW?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.
Pogoda na Wielkanoc 2023. Co mówią eksperci?
Co to oznacza w praktyce? Jaka będzie pogoda na Wielkanoc 2023? Prognoza długoterminowa IMGW sugeruje, że temperatura będzie mieścić się w wieloletniej normie. Oznacza to, że kwiecień 2023 nie powinien być ani rekordowo ciepły, ani rekordowo zimny, w porównaniu do lat ubiegłych. Meteorolodzy zwracają uwagę na sumę opadów będącą powyżej normy, a zatem w kwietniu 2023 należy spodziewać się więcej chwil z deszczem.
Warto jednak pamiętać, że prognozy długoterminowe sprawdzają się rzadziej niż przewidywania na 2-3 dni do przodu. Niepewność prognoz długoterminowych wynika - jak tłumaczy IMGW - "z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych".
Podsumowując - Wielkanoc 2023, jak i cały kwiecień może być okresem, w którym nie zabraknie zarówno ciepłych chwil ze słońcem, jak i dni deszczowych. Musimy się jednak uzbroić w cierpliwość i poczekać na kolejne prognozy długoterminowe, którą mogę być już o wiele dokładniejsze.
Polecany artykuł: