Gorący apel IMGW. To dlatego, że będzie bardzo zimno

i

Autor: IlonaBurschl/cc0/Pixabay.com IMGW przedstawiło długoterminową prognozę pogody, który niestety nie napawa optymizmem. Szczególną uwagę powinni na nią zwrócić sadownicy i ogrodnicy, bo od najbliższego weekendu szykuje się powrót mrozów

Uwaga na mrozy

Gorący apel IMGW. To dlatego, że będzie bardzo zimno

2023-03-30 13:01

IMGW przedstawiło długoterminową prognozę pogody, który niestety nie napawa optymizmem. Szczególną uwagę powinni na nią zwrócić sadownicy i ogrodnicy, bo od najbliższego weekendu szykuje się powrót mrozów. Niskie temperatury będą się utrzymywać w nocy i o poranku przez dłuższy czas, tj. co najmniej do 12 kwietnia. W tym czasie nie przyjdzie też wiosna.

Długoterminowa prognoza pogody. Mrozy przeszkodzą sadownikom i ogrodnikom?

Co wynika z długoterminowej prognozy pogody, którą przedstawiło IMGW? Obejmuje ona okres do środy, 12 kwietnia, włącznie, a więc również czas Wielkanocy. Na pierwszy plan w tym czasie wysuwa się powrót mrozów, które po kilkudniowej przerwie pojawią się w Polsce w nocy z niedzieli na poniedziałek, 3 kwietnia. Według modelu Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody cały przyszły tydzień będzie chłodniejszy niż dla tego samego okresu z lat 1991-2020. W nocy i o poranku można się w tym czasie spodziewać minus 10 stopni w górach i kotlinach górskich, a na nizinach będzie do minus 5 kresek. Od czwartku, 6 kwietnia, zrobi się trochę cieplej, ale w trakcie dnia temperatura i tak nie powinna przekroczyć 13 stopni. Jakby tego było mało, od poniedziałku, 3 kwietnia, można się spodziewać przelotnych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, które mogą zwiększyć pokrywę śnieżną od 1 do 5 cm na nizinach.

- Zbliżające się mrozy mogą wyrządzić poważne szkody w sadach i ogrodach, dlatego apelujemy, by w miarę możliwości już od soboty, 1 kwietnia, zabezpieczyć drzewa, krzewy, inne rośliny - mówi Radosław Droździoł z IMGW.

Jak wygląda prognoza pogody na Wielkanoc 2023?

IMGW dysponuje również prognozą pogody na Wielkanoc 2023, która także nie przedstawia się optymistycznie. W skrócie: będzie dosyć chłodno i pochmurno:

  • w sobotę wielkanocną (8 kwietnia) temperatura minimalna wyniesie od minus 1 stopnia do 13 kresek na plusie (temp. maksymalna), czemu będą towarzyszyły opady deszczu ze śniegiem;
  • w niedzielę wielkanocną (9 kwietnia) będzie od minus 3 do 12 stopni i również należy się spodziewać deszczu ze śniegiem;
  • nie inaczej będzie w lany poniedziałek (10 kwietnia), bo termometry pokażą od minus 4 stopni do 10 kresek na plusie, a przez Polskę będą przechodzić opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Taka pogoda utrzyma się do środy, 12 kwietnia, gdy maksymalna temperatura nie sięgnie nawet 10 stopni. Niewielkim pozytywem dotyczącym tego okresu będzie słabszy niż w ostatnim czasie wiatr, który nie powinien uzyskiwać żadnych dużych wartości.

- Warto pamiętać, że sprawdzalność prognozy długoterminowej powyżej 7 dni jest niższa, ale biorąc pod uwagę trendy z kilku modeli widać, że są one podobne, więc wiele wskazuje, że te przewidywania mogą się okazać prawdziwe - dodaje Droździoł.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Sonda
Czy tęsknisz za ciepłem i wiosną?
Gigantyczna palma wielkanocna w Nowym Sączu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany