Pogoda na weekend, 4.12.-5.12. Śnieg, mróz i porywisty wiatr. Synoptycy biją na alarm! Prognoza IMGW

i

Autor: Pixabay.com Pogoda na weekend, 4.12.-5.12. Śnieg, mróz i porywisty wiatr. Synoptycy biją na alarm! Prognoza IMGW

Pogoda na weekend, 4.12.-5.12. Śnieg, mróz i porywisty wiatr. Synoptycy biją na alarm! Prognoza IMGW

2021-12-03 13:38

Pogoda na weekend (4-5 grudnia 2021) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) mówi o opadach śniegu i deszczu ze śniegiem. Będzie chłodno, prognozowane są ujemne temperatury. Miejscami może wiać porywisty wiatr. Szczegóły prognozy pogody dla Polski na dziś poniżej.

Pogoda na weekend, 4.12.-5.12. Śnieg, mróz i porywisty wiatr. Prognoza IMGW

Jak informuje IMGW, niże kształtują pogodę nad państwami bałtyckimi, nad Włochami oraz w rejonie Islandii i Wysp Owczych. Pozostały obszar kontynentu będzie w jest pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku, a Skandynawia Wyżu Arktycznego. Nad Polską rozbudowuje się klin wyżowy znad Atlantyku, jedynie północ kraju pozostaje w zasięgu zatoki niżowej. Napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie.

Jaka będzie pogoda w sobotę, 4 grudnia?

Jak wynika z analiz ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w sobotę (4 grudnia) na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie na ogół duże. Miejscami opady śniegu, nad morzem, a po południu także na południowym zachodzie również deszczu ze śniegiem. Na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu wzrastające do dużego, ale bez opadów.

Jaka będzie temperatura 4.12?

W sobotę będzie chłodno. Jak wynika z ustaleń IMGW, temperatura maksymalna od około 0 st. na Suwalszczyźnie, miejscami na Pomorzu i na Podhalu do 4 st. na Dolnym Śląsku; w dolinach podkarpackich lokalnie od -4 do -1 st. Miejscami może mocno wiać.

- Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, w rejonach podgórskich lokalnie dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 90 km/h, w Karpatach do 80 km/h, powodujący zamiecie śnieżne – czytamy na stronie IMGW.

Zobacz też: Tak blisko Ziemi czarne dziury nie były nigdy! Wszystko, co do nich wpadnie, już tam zostaje

Silny mróz w sobotę. IMGW ostrzega

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w trzystopniowej skali przed silnym mrozem, który może wystąpić w sobotę, 4 grudnia w południowej części Polski. To pierwsze takie alerty w tym roku.

- Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy lokalnie około -15°C - czytamy w treści ostrzeżenia.

Jaka będzie pogoda w nocy z soboty na niedzielę 4.12/5.12?

Według informacji przekazanych przez IMGW,  w nocy zachmurzenie duże, na południu z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu. W obszarach podgórskich Karpat przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. Temperatura minimalna od -6°C na północnym wschodzie, około -1°C w centrum, do 0°C na zachodzie; w obszarach podgórskich Karpat od -7°C do -4°C. Miejscami spadek temperatury poniżej 0°C będzie powodował zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, na zachodzie skręcający na kierunki wschodnie. W Tatrach porywy wiatru do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Jaka będzie pogoda w niedzielę, 5 grudnia?

W niedzielę miejscami będzie padał śnieg. Trzeba też przygotować się na ujemne temperatury. -   W niedzielę zachmurzenie duże, lokalnie z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od -3°C na północnym wschodzie, około 1°C w centrum, do 3°C na zachodzie. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, w porywach do 60 km/h, z kierunków zmieniających się. - podaje IMGW.

Atak zimy w Rzeszowie
Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany