Modele i mapy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) to sprawdzone źródło, z którego najczęściej korzystamy przy analizie prognozy pogody dla Polski. Ponieważ kwiecień ma się ku końcowi, to coraz chętniej sprawdzamy, jak będzie wyglądała majówka 2022. Ten okres kojarzy nam się z wypoczynkiem, niektórym nawet z opalaniem na plaży. Tymczasem okazuje się, iż majówkowa pogoda lubi ostatnimi czasy zaskoczyć i to zdecydowanie negatywnie. Owszem - 4 lata temu pojawił się nawet upał, ale poza 2018 i 2012 rokiem, ostatnia dekada była zdecydowanie chłodniejsza. Spójrzcie na mapę, którą Instytut przekazał w mediach społecznościowych.
Czytaj też: Pogodowe starcie w Polsce. Słońce kontra opady i przymrozki! Szalone prognozy
Pogoda na majówkę. Coraz chłodniej w Polsce?
Okazuje się, że najzimniejszą - na tle analizowanego okresu - i zarazem najzimniejszą od początku tego wieku, była polska majówka sprzed roku. Termometry pokazywały najwyżej od 10 do 15 stopni, a miejscami można było zobaczyć jednocyfrowe wartości. Zamiast odpoczywania na plaży, trzeba było się zaopatrzyć w ciepłe swetry. Najniższe temperatury notowane w okresie majówkowym również dają solidnie do myślenia. Spójrzmy na kolejną mapę, zaprezentowaną przez IMGW. Rok 2021 ponownie zbliżył się do "czołówki".
Prognoza pogody na majówkę 2022. Jak będzie w Polsce?
Kapryśna, zmienna, niestabilna - tak pogodę opisują specjaliści od warunków atmosferycznych. - W niedzielę (1.05.2022) ponownie pochmurzy się niemal w całym kraju i wystąpią przelotne opady deszczu. Bez opadów i stosunkowo pogodnie jedynie na południowym wschodzie. Będzie także nieco cieplej, bo na przeważającym obszarze temperatura zmieści się w przedziale od 14°C do 17°C - podaje IMGW w prognozie synoptycznej na 17 tydzień roku. W górach i na obszarach podgórskich możemy odnotować jednocyfrowe wartości, zwłaszcza na początku przyszłego tygodnia. Przy planowaniu wypoczynku na świeżym powietrzu musimy regularnie śledzić komunikaty meteo. Na wyraźne ocieplenie majówkowe przyjdzie nam poczekać przynajmniej do 2023 roku.