Perseidy 2022. Tysiące spadających gwiazd sprawią, że nie zaśniesz w nocy! Kiedy będzie ich najwięcej?

i

Autor: jplenio / CC0 / pixabay.com Perseidy 2022. Tysiące spadających gwiazd sprawią, że nie zaśniesz w nocy! Kiedy będzie ich najwięcej?

Wyjątkowe zjawisko na nocnym niebie

Perseidy 2022. Kiedy będzie ich najwięcej? Tej nocy na pewno nie zmrużysz oka!

2022-08-08 9:15

Perseidy to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk w roku. W sierpniowe noce możemy zaobserwować tysiące spadających gwiazd. Kiedy zobaczymy Perseidy i kiedy będzie ich najwięcej? Jak je obserwować? Czy do oglądania Perseidów potrzebny jest specjalistyczny sprzęt? Wyjaśniamy!

Perseidy to spektakularne zjawisko astronomiczne, które zachwyci nie tylko miłośników astronomii. Noc spadających gwiazd to niezwykły czas, gdy można pomyśleć życzenie, które być może się kiedyś spełni. To również doskonała okazja, by spędzić gorącą letnią noc na łonie natury.

Czytaj też: Pełnia Czerwonego Księżyca 2022. To będzie kumulacja wyjątkowych doznań! Tej nocy nie zaśniesz!

Czym są Perseidy?

Perseidy to rój związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Ich nazwa pochodzi od konstelacji Perseusza, gdzie znajduje się radiant roju. Mimo, iż brzmi to nieco "egzotycznie", wiąże się z wyjątkowo pięknym zjawiskiem, które możemy podziwiać na nocnym rozgwieżdżonym niebie. Jest to również jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych w roku, które występuje latem, czyli w porze, która sprzyja nocnym obserwacjom nieba.

Od około dwóch tysięcy lat Perseidy występują w miesiącach letnich. Są aktywne już od połowy lipca, jednak ich maksimum przypada zwykle w połowie sierpnia. Wtedy, w ciągu tylko jednej godziny można zobaczyć na rozgwieżdżonym niebie ponad sto przelatujących meteorów. Każdy ma więc wtedy szansę, by zobaczyć chociaż jedną spadającą gwiazdę.

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Perseidy 2022. Kiedy będzie ich najwięcej?

Perseidy są aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia 2022 roku. Jednak maksimum tego zjawiska wciąż jeszcze przed nami. Największa aktywność Perseidów nastąpi w nocy z piątku na sobotę 12-13 sierpnia. W tym czasie, w ciągu zaledwie jednej godziny na niebie może się pojawić nawet sto spadających gwiazd. Oznacza to, że będą one widoczne częściej niż raz na minutę!

Jak obserwować Perseidy?

Do obserwacji Perseidów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy wygodny leżak, który umożliwi wygodne spoglądanie w niebo i koc, który uchroni nas przed ewentualnym chłodem.

Najlepszym miejscem do obserwacji Perseidów są miejsca oddalone od terenów zurbanizowanych, czyli m.in. dużych miast. Chodzi przede wszystkim o duże zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem emitowanym z miejskich ulic czy zakładów przemysłowych. Są jednak miejsca, w których natężenie światła jest nieco mniejsze, co pozwala na dobrą obserwację nocnego nieba. Wystarczy wsiąść w samochód lub na rower i wybrać się za miasto, najlepiej w okolice dużych zbiorników wodnych lub lasów i pól, czyli wszędzie tam, gdzie panują naturalne ciemności. Bardzo pomocna może się tutaj okazać mapa natężenia światła.

Czytaj też: Największe trzęsienie ziemi w historii Polski. Zginęło wtedy ok. 30 osób

Bardzo ważnym czynnikiem przy obserwacji Perseidów jest pogoda. Noc spadających gwiazd powinna być przede wszystkim bezchmurna. Zachmurzone niebo nie sprzyja obserwacji jakichkolwiek zjawisk atmosferycznych, dlatego warto na bieżąco śledzić prognozy pogody.

Warto pamiętać, żeby podczas obserwacji Perseidów, gdy zobaczymy spadającą gwiazdę, pomyśleć życzenie. Być może jest to szansa, by spełniło się w najbliższym czasie!

Czytaj też: Ceny w niemieckich i polskich sklepach. Gdzie jest taniej? Sprawdziliśmy!

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.

Zorza polarna to zjawisko, które zapiera dech w piersiach. Zobacz wyjątkowe zdjęcia!

Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają