Pełnia Czerwonego Księżyca 2022. To będzie kumulacja wyjątkowych doznań!

i

Autor: JosepMonter / CC0 / pixabay.com Pełnia Czerwonego Księżyca 2022. To będzie kumulacja wyjątkowych doznań!

Warto spojrzeć w niebo!

Pełnia Czerwonego Księżyca 2022. To będzie kumulacja wyjątkowych doznań! Tej sierpniowej nocy nie zaśniesz!

2022-08-11 8:31

Na tę noc z niecierpliwością czekają miłośnicy zjawisk astronomicznych: przed nami pełnia Księżyca w sierpniu 2022. To będzie prawdziwa kumulacja wyjątkowych doznań. Sierpniowa pełnia Księżyca zbiegnie się w czasie z innym ciekawym zjawiskiem, a mianowicie maksimum roju Perseidów. Tej nocy z pewnością wiele osób nie zmruży oka!

Kiedy będzie w sierpniu pełnia Czerwonego Księżyca?

Pełnia Księżyca w sierpniu 2022 przypada w wyjątkowym momencie. Wypada w piątek, 12 sierpnia 2022 o godzinie 3:36. W tym samym czasie na niebie będzie można podziwiać roje Perseidów, których maksimum przypada kolejnej nocy, z piątku na sobotę (12-13 sierpnia). Oznacza to, że Księżycowi w pełni będą towarzyszyły spadające gwiazdy.

Pełnia Czerwonego Księżyca - skąd wzięła się nazwa?

Nazwa pełni Księżyca w sierpniu związana jest ze zjawiskami, które mają miejsce o tej porze roku. Pełnia Czerwonego Księżyca to tylko jedna z wielu nazw i wcale nie oznacza, że naturalny satelita Ziemi nagle zmieni kolor. Sierpniowa pełnia nosi również nazwę Zbożowej, pełni Zielonej Kukurydzy czy pełni Księżyca Jesiotrów. Określenia wywodzą się przeważnie z kultury Indian.

Czytaj też: Tak się kiedyś wypoczywało nad morzem! Zobaczcie archiwalne zdjęcia sprzed ponad 60 lat! [GALERIA]

Jak oglądać pełnię Księżyca w sierpniu 2022?

Pełnię Księżyca w sierpniu 2022 można podziwiać nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy spojrzeć za okno. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż dla lepszego efektu przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Obserwowanie pełni Księżyca jest zdecydowanie lepsze, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". W tym przypadku, bardzo przydatna może się okazać poniższa mapa, na której znajdziecie takie miejsca.

Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem sprzyjającym obserwacji zjawisk astronomicznych jest oczywiście pogoda. Niebo powinno być bezchmurne. W obserwacji nie będą raczej przeszkadzać niewielkie obłoki, jednak gęste deszczowe chmury mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię
Pełnia Truskawkowego Księżyca