Pogoda

i

Autor: Shutterstock IMGW prognozuje w najbliższych godzinach wichury nawet do 150 km/h.

Prognoza IMGW

Ostrzeżenia pogodowe wieszczą koszmarny weekend. Wichury nawet do 150 km/h. Gdzie będzie najgorzej?

2023-02-17 10:00

Pogoda w weekend zapowiada się na bardzo niebezpieczną. Wszystko przez wichury w Polsce, które towarzyszyć będą nam w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Z tej okazji Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla całego kraju. Gdzie i kiedy będzie wiać najmocniej? Co z pogodą w Polsce w kolejnych dniach? W dalszej części artykułu szczegóły prognozy IMGW.

IMGW zapowiada, że w weekend czekają nas trudne warunki pogodowe. Eksperci informują, że "Polska znajdzie się w zasięgu aktywnego niżu z układem frontów atmosferycznych, który przyniesie bardzo silny wiatr, zwłaszcza w rejonie wybrzeża". Wichura osiągnie porywy nawet 125 km/h. W niedzielę (19 lutego) silny wiatr w naszym kraju osłabnie, ale prognozy na początek przyszłego tygodnia ponownie mówią o silnym wietrze, jednak nie będzie on tak niebezpieczny jak wichury w weekend. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Ciepły początek weekendu, nawet 11°C. Będą też wichury, w górach nawet 120 km/h

Wietrznie zrobi się w piątek (17 lutego). W porywach do 75 km/h, nad morzem do 85 km/h, Wysoko w górach wiatr w porywach do 70 km/h, a w Sudetach nawet do 120 km/h, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Silnym podmuchom wiatru towarzyszyć będą okresowe opady deszczu. Na północnym wschodzie i w górach deszcz ze śniegiem i śnieg. - Na północy opady okresami o natężeniu umiarkowanym, prognozowana wysokość opadu do około 10 mm - informuje IMGW. Termometry pokażą od 3-5°C na wschodzie i w rejonach podgórskich, około 8°C w centrum. Najcieplej w zachodniej części kraju - do 11°C. Silny wiatr sprawi jednak, że odczuwalna temperatura będzie niższa.

Najsilniejsze wichury w nocy z piątku na sobotę. Nawet 150 km/h

Silny wiatr pozostanie z nami także w nocy z piątku na sobotę (17/18 lutego). Porywy od 35 km/h do 50 km/h, nad morzem okresami bardzo silny, od 55 km/h do 70 km/h, w strefie brzegowej w porywach do 125 km/h, na północy do 100 km/h, w głębi kraju do 85 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 150 km/h, w Karpatach do 100 km/h. Temperatura od 1°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do 6°C na południowym zachodzie.

W sobotę (18 lutego) wciąż sporo chmur i okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem, zaś w górach - śniegu. Przed nami kolejny dzień z wichurami. - Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 85 km/h, a na północy do 100 km/h, zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 140 km/h, a w Karpatach do 110 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne - zapowiada IMGW. Ciepło, jak na drugą połowę lutego, bo od 3-5°C na wschodzie, około 8°C w centrum, do 11°C na zachodzie.

Wichury ustąpią w niedzielę. Pogoda po weekendzie

Wichury osłabną w niedzielę (19 lutego). Porywy wiatru do 60 km/h. Termometry pokażą od 3-4°C na północy do 10°C na południowym zachodzie. Sporo chmur, w centrum i na północy Polski deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Co z pogodą po weekendzie? Nadal sporo opadów, wiatr w porywach do 65 km/h. Chwil ze słońcem będzie niewiele, choć wciąż ciepło. Mróz nam nie grozi, temperatura od 2°C do 12°C.

Raport Złotorowicza - Bogusław Wołoszański

Co naprawdę powoduje zmiany klimatyczne? Co czeka nas w najbliższych latach?

Posłuchaj rozmowy o pogodzie, klimacie i... energetyce!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany