Upał

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Ostre upały atakują, a to dopiero początek! Prognoza eksperta IMGW nie zostawia złudzeń

Żar leje się z nieba

Ostre upały atakują, a to dopiero początek! Prognoza eksperta IMGW nie zostawia złudzeń

2022-08-18 8:47

Prognoza pogody IMGW nie zostawia złudzeń. Czwartek (18.08.2022 r.) nie będzie przyjemnym dniem. Temperatury od 28 do 33 stopni na przeważającym obszarze kraju zapowiedział w rozmowie z PAP dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodał, że będzie to wyjątkowo upalny dzień, ale być może jeszcze nie najgorętszy, jaki nas czeka w tym tygodniu. Upał to nie jedyny problem, bo pojawią się również burze.

Prognoza pogody IMGW. Czwartek z ostrymi upałami

Potwierdza się nieprzyjemna prognoza pogody na 18 sierpnia. - Będzie upalnie, temperatura maksymalna od 28 do 33 stopni, nieco chłodniej tylko nad morzem 24 do 27 stopni - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dyżurny synoptyk IMGW Kamil Walczak. Najwyższe temperatury spodziewane są na zachodzie kraju. Synoptyk wyjaśnił, że, niż, który obecnie znajduje się nad Czechami sprawi, że w tym rejonie Polski aura może być gwałtowna. Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod materiałem wideo.

Czytaj też: Eksplozja na Słońcu. Czarna plazma pędzi w kierunku Ziemi!

Burza w lubelskim, właściciel auta miał wiele szczęścia

Nie tylko upały. Burze z gradem zaatakują [Prognoza pogody]

- Na zachodzie spodziewane są nie tylko upały, ale także opady i burze. Na metr kwadratowy spaść może 20 litrów wody, a w czasie burz porywy wiatru osiągnąć mogą 85 km/h -wyjaśnił ekspert IMGW Kamil Walczak. Przy sprzyjającej aurze - w innych regionach - wiatr będzie na ogół słaby, tylko nad morzem okresami porywisty.

Podobnie będzie w nocy z czwartku na piątek. Na zachodzie noc pochmurna z opadami deszczu, a nawet gradu, a w pozostałych regionach noc pogodna, z bardzo wysokimi temperaturami od 17 do 21 stopni. Niestety tuż przed weekendem pogoda ponownie da nam w kość.

- W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, jedynie początkowo na wschodzie małe. W pasie od Pomorza, przez Kujawy i Wielkopolskę po Śląsk i Małopolskę przelotne opady deszczu i burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 15 mm do 20 mm. Temperatura maksymalna od 29°C do 34°C, chłodniej nad morzem oraz w rejonach podgórskich Sudetów, od 25°C do 28°C - czytamy w serwisie IMGW. Zalecamy regularne odświeżanie ostrzeżeń Instytutu i zachowanie szczególnej ostrożności.

Quiz. Możesz zostać pogodynką? Nie każdy przeczyta te mapy pogody

Pytanie 1 z 10
Gdzie spodziewane są opady deszczu?
Quiz o pogodzie [1]
Nasi Partnerzy polecają