Eksplozja na Słońcu. Zorza polarna nad Polską
AKTUALIZACJA 18.08.2022
Zorza polarna nad Polską. Brzmi niesamowicie? I tak właśnie było. Po olbrzymiej eksplozji na Słońcu z prędkością miliona mil na godzinę w stronę naszej niebieskiej planety pędziła oderwana czarna plazma. W nocy z środy na czwartek (17-18 sierpnia), docierając do granic biegunów Ziemi wywołała zjawisko zorzy polarnej. Szczegóły w artykule: Zorza Polarna nad Polską! Nieziemski widok po eksplozji na Słońcu [ZDJĘCIA]
Jak wyglądała zorza polarna nad Polską? Zobaczcie w naszej galerii - WSYTARCZY KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE PONIŻEJ
Eksplozja na Słońcu. Rozbłysk słoneczny pędzi w stronę Ziemi! "Milion mil na godzinę". Idzie burza geomagnetyczna
WCZEŚNIEJ (17.08) PISALIŚMY:
NASA poinformowała o odkryciu w minioną niedzielę. Jak czytamy, na powierzchni Słońca doszło do eksplozji, wyrzutu tzw. czarnej plazmy. To efekt - m.in. - stale rosnącej aktywności gwiazdy, która przekłada się na zwiększoną liczbę plam słonecznych. W skrócie, to miejsca których temperatura jest nieco niższa od ogółu powierzchni, za to pole magnetyczne - potężne. Docelowo takich wybuchów w przyszłości ma być coraz więcej.
Zobacz też: Ekspert o mrocznej wizji pogody w Polsce. Znikną uprawy ziemniaków! Czekają nas ekstremalne anomalie
Z obliczeń wynika, że podobnych "plam" na Słońcu jest obecnie 5. I na jednej z nich, oznaczonej numerem 3076, doszło w niedzielę (14 sierpnia o 13.20) do potężnej eksplozji.
Jak precyzuje portal tech.hindustantimes Słońce wyrzuciło w przestrzeń kosmiczną oderwaną czarną plazmę, która zmierza teraz w kierunku Ziemi - z prędkością ponad miliona mil na godzinę (1.609.344 km/h).
Nadchodzi "Cannibal CME". Co zobaczymy z Ziemi?
Portal spaceweather, śledząc pogodę słoneczną, przestrzega przed zjawiskiem "Cannibal CME", czyli Cannibal coronal mass ejections. Kiedy czarna plazma dotrze w okolice Ziemi, z jej powierzchni będziemy mogli zobaczyć zorzę polarną i burze geomagnetyczne od siły G1 (niewielkie) do G2 (umiarkowane).
- Podczas takich sztormów gołym okiem zorze polarne mogą opadać do Stanów Zjednoczonych tak daleko na południe, jak Nowy Jork i Idaho - precyzują prognostycy z NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration).
Co będzie można zobaczyć z Polski? Fragment oderwanej plazmy powinien dotrzeć do biegunów Ziemi w środę (17.08), najpewniej wieczorem lub nocy. Warto wtedy spoglądać w stronę północnego horyzontu, bo możemy zaobserwować zorzę polarną. Niestety, największymi szczęściarzami są w tym przypadku mieszkańcy Pomorza; z najdalej wysuniętych na północ regionów Polski będzie najlepszy widok. Mieszkańcy południa o spektaklu raczej mogą zapomnieć. Przynajmniej tym razem.