Perseidy

i

Autor: Shutterstock Perseidy

Perseidy

Noc perseidów 2022. Piękne i niezwykłe zjawisko na niebie. Kiedy i jak obserwować noc spadających gwiazd?

Noc Perseidów, to jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych zjawisk, które możemy obserwować na niebie. Kiedy będziemy mogli zaobserwować na niebie rój meteorów? Na ten dzień wielbiciele obserwacji nieba czekają najbardziej. Kiedy wypad noc spadających gwiazd?

Noc Perseidów 2022, to jedno z najpiękniejszych zjawisk, które możemy obserwować na niebie. To także najbardziej wyczekiwana noc przez wielbicieli obserwacji nieba. Kiedy wypad noc spadających gwiazd? Podpowiadamy. Nie możecie tego przegapić.

Przeczytaj koniecznie: Ile za kilogram kurek? Ceny zwalają z nóg! W tych lasach są już kurki, można na nich sporo zarobić

Noc Perseidów, czyli noc spadających gwiazd

Noc Perseidów to inaczej deszcz meteorów albo po prostu noc spadających gwiazd. Jedno z najpiękniejszych zjawisk na niebie, do którego nie trzeba specjalistycznego sprzętu. Spośród wakacyjny rojów meteorytów, tymi najbardziej wyczekiwanymi są Perseidy.

Czym są Perseidy i kiedy przypada aktywność roju meteorów?

Perseidy to drobne odłamki skalne pozostawione w przestrzeni przez kometę 109P Swift tuttle. Gdy kometa zbliża się do słońca, traci swą materię i ulega stopniowemu rozpadowi i zniszczeniu. Kometa pozostawia za sobą odłamki skalne, drobinki lodu a także pyłu. Orbita komety każdego roku w sierpniu przecina ziemską orbitę, a nasza planeta wpada w strumień pozostawiony przez kometę w przestrzeni cząsteczek.

Czytaj także: Sinice w Bałtyku atakują też w lipcu! Cztery zamknięte kąpieliska. Mapa sinic 2022 pokazuje, gdzie nad morzem nie można się kąpać. [Mapa kąpielisk GIS 18.07.2022]

Perseidy

i

Autor: Shutterstock Perseidy

I to właśnie te cząsteczki nazywamy meteoroidami. Czym jest zatem noc spadających gwiazd? W uproszeniu przyjęło się, że meteoroid wpadając w ziemską atmosferę spala się, a my obserwujemy to zjawisko w postaci jasnego świecącego śladu.

Czytaj również: 43 stopnie w cieniu?! Szalona prognoza pogody dla Polski. Takiego piekła jeszcze nie było

W rzeczywistości jednak, ze spalaniem nie ma to nic wspólnego. Noc Perseidów, to po prostu meteoroidy, które wpadając w atmosferę ziemską ulegają procesowi ablacji. Materia skalna odrywa się od obiektu w wyniku wysokiej temperatury, która wytworzyła się w poduszce sprężonego powietrza przy czole meteoroidu. Co to znaczy? Najprościej ujmując, rozpada się w wyniku tarcia.

Kiedy jest noc spadających gwiazd?

Deszcz meteoroidów rozpoczął się 18 lipca i potrwa do 21 sierpnia. Jednak szczyt aktywności przewidziany jest na 29 lipca. To wtedy właśnie będziemy mogli obserwować w noc Perseidów, tak zwane spadające gwiazdy. Maksimum nocy Perseidów będziemy mogli obserwować w nocy 12 na 13 sierpnia.

Perseidy. Gdzie można je obserwować na niebie

Jak wskazuje nazwa Perseidy, są one aktywne w okolicy gwiazdozbioru Perseusza. Najlepiej patrzeć na północ, północny wschód oraz wschód. Wtedy zaobserwujemy najwięcej spadających gwiazd. W maksimum, czyli w nocy z 12 na 13 sierpnia w ciągu godziny można dostrzec około 100 meteorów. O której godzinie najlepiej obserwować spadające gwiazdy? Perseidy tej nocy najlepiej będą widoczne w jej drugiej części, czyli po północy.

Gdzie najlepiej obserwować Perseidy?

W noc spadających gwiazd kilkusekundowych rozbłysków możemy szukać wybierając się na piknik nad jezioro, na plaży, czy choćby z własnego balkonu. Muszą być jedna spełnione pewne warunki. W pobliżu musi być naprawdę ciemno, by spadające gwiazdy były dobrze widoczne. Nie może zatem przeszkadzać na przykład światło miejskiej latarni. Wybierz miejsce najlepiej z odsłoniętym horyzontem. Niebo nie może być zachmurzone. Połóż się na kocu lub usiądź wygodnie i rozkoszuj się festiwalem spadających gwiazd.

Sonda
Noc spadających gwiazd. Będziesz wypatrywać Preseidy?