Nadchodzi ochłodzenie. Padła data. Są też alerty IMGW. Sprawdź, gdzie będzie najgorzej

i

Autor: Beata Zawrzel/REPORTER Nadchodzi ochłodzenie. Padła data. Są też alerty IMGW. Sprawdź, gdzie będzie najgorzej

Prognoza pogody

Nadchodzi ochłodzenie. Padła data. Są też alerty IMGW. Sprawdź, gdzie będzie najgorzej

2023-05-02 12:20

Deszcz w długi majowy weekend to nie jest pogoda, o jakiej marzymy. Niestety, prognozy potwierdzają, że będzie padać i to intensywnie. Do tego stopnia, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał najnowszy alert pogodowy dla kilku województw. IMGW ostrzega też przed przymrozkami. Gdzie są alerty pogodowe? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Pogoda na 2 maja. Alerty IMGW dla jakich województw?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty pogodowe przed intensywnymi opadami deszczu dla kilku województw w południowej Polsce. - Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. We wtorek możliwe również burze. Prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 40 mm - czytamy w komunikacie IMGW. Najnowszy alert pogodowy dotyczy części województw:

  • małopolskiego,
  • śląskiego,
  • podkarpackiego,
  • lubelskiego.

Prawdopodobieństwo intensywnych opadów deszczu w południowej Polsce jest oceniane na 80 proc. Ulewy mogą pojawić się we wtorek (2 maja) i w środę (3 maja).

Pogoda na 2 i 3 maja. Alerty IMGW o przymrozkach

Część regionów w południowej Polsce będzie zmagać się z deszczem, natomiast na północy mieszkańcom dokuczać będzie... mróz. Sytuacja jest na tyle poważna, że IMGW wydało alerty przed przymrozkami. - Prognozowany jest spadek temperatury powietrza od 0°C do 2°C, przy gruncie do około -2°C, lokalnie niżej - czytamy w komunikacie. Przymrozki mają wystąpić w nocy z wtorku na środę (2/3 maja). Alerty pogodowe o przymrozkach dotyczą województw:

  • mazowieckiego,
  • podlaskiego,
  • warmińsko-mazurskiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • pomorskiego,
  • lubuskiego.

Pogoda na 3 maja. Nadciąga ochłodzenie

Co z pogodą w Polsce w kolejnych dniach? Najnowsza prognoza IMGW mówi, że "od środy Polska znajdzie się pomiędzy wyżem, który wolno przemieszczać się będzie znad Morza Północnego nad Skandynawię, a układem niżów znad Europy wschodniej". Eksperci informują, że taki układ baryczny „gwarantuje” napływ chłodnych mas powietrza, a co za tym idzie - spadek temperatury.

- Od środy do końca tygodnia przewaga zachmurzenia dużego z rozpogodzeniami, okresami przelotne opadami deszczu - czytamy w prognozie IMGW. Gdzie spadnie najwięcej deszczu? IMGW wymienia pas województw centralnych i wschodnich. W nocy niezbyt ciepło, termometry pokażą od 2°C do 6°C. Jeszcze chłodniej zrobi się w sobotę (6 maja). Temperatura od 1°C do 3°C, gdzieniegdzie mróz i spadek temperatury do -2°C. Maksymalnie na termometrach ogół od 10°C do 15°C. Nieco cieplej na krańcach południowych, w środku tygodnia około 17°C. W weekend dalsze ochłodzenie. - Wiatr przeważnie z kierunków północnych, słaby i umiarkowany, nad morzem silniejszy, okresami porywisty, do 65 km/h - informuje IMGW.

Źródło: IMGW

Sonda
Czy lubisz upały?
Cleo jest ulubienicą dzieci. Czy planuje mieć własne?