Zima w Polsce

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Prognozy na koniec stycznia mrożą krew w żyłach. Polskę zaatakuje bestia z północy!

Mróz do -25 stopni w Polsce! Złowieszcze prognozy. Zaatakuje bestia z północy

2022-01-18 16:12

Prognoza pogody dla Polski powoduje, że łapiemy się za głowę. Obserwatorzy zjawisk pogodowych nie mają wątpliwości - jeszcze w styczniu na termometrach może być nawet -25 stopni. Wszystko za sprawą bestii z północy, która przyniesie pogodowy armagedon w naszym kraju. Scenariusz z brutalnym powrotem zimy do Polski jest bardzo realny. Sprawdźcie, kiedy warto być przygotowanym na pogodowe niespodzianki.

Prognoza pogody w Polsce nie poprawia nam ostatnimi czasy nastroju. Poniedziałek (17.01.2022) przyniósł bezlitosne wichury i burze w niemal całym kraju. Niestety prognozy bynajmniej nie wskazują, że w najbliższym czasie będzie dużo lepiej. Wręcz przeciwnie, Michał Kołodziejczyk z serwisu fanipogody.pl przekazuje, iż jeszcze w styczniu Polskę zaatakuje bestia z północy. - Modele prognozują mróz naprawdę silny. Temperatury nocami mogą w Polsce spadać do nawet -25 stopni, a to już mróz naprawdę silny - czytamy na wcześniej wspominanej stronie. Siarczysty mróz to rzecz jasna nie jedyny problem. Wprawdzie prognozy długoterminowe mogą ulec zmianie, ale mimo to warto być gotowym na lodowaty klimat. Które regiony są najbardziej zagrożone działaniem tzw. bestii z północy? Dalszy ciąg materiału znajdziecie pod galerią ze zdjęciami z poniedziałkowego pogodowego armagedonu.

Sprawdź też: Szykujcie się na prawdziwy atak zimy! Będą grzmoty, pioruny i zamiecie

Powrót zimy w Polsce. Zaatakuje bestia z północy!

- Mróz podczas najbliższych kilkudziesięciu godzin nie będzie dominował. Jednak już w weekend w całym kraju zrobi się chłodniej. W nocy z soboty na niedzielę temperatury minimalne spaść mogą w okolice -10 stopni nawet na nizinach w Polsce - przekazał w poniedziałek (18.01.2022) redaktor serwisu fanipogody.pl. Co ważne - bardzo niskie temperatury nie będą dotyczyć tylko i wyłącznie terenów górzystych. Negatywny wpływ na rozwój pogody będą miały niże z północy i wschodu Europy. Mróz to nie jedyny problem, gdyż powinny mu towarzyszyć opady śniegu, gdzieniegdzie silne. Co ważne - te prognozy powstają na podstawie modelu GFS (Global Forecast System) dla Europy. Czy na pewno się sprawdzą? Wyliczenia innego modelu dają do myślenia.

- Weźmy wyliczenia modelu GEMS. Model ten podziela prognozy amerykańskiego GFS. Wg. CMS GDPS spadki temperatur w weekend będą silne. Zauważmy jednak, że arktyczne, zimne powietrze obejmie kraj, ale już za zachodnią granicą Polski temperatury mają być dodatnie. Dlatego też ochłodzenie to wcale nie jest jeszcze w stu procentach pewne - czytamy na stronie fanipogody.pl.

Mróz i bezlitosna zima uderzą pod koniec stycznia? Prognozy dla Polski niepokoją

Specjaliści od pogody analizujący model GFS przekazują swoje wnioski i bynajmniej nie są one optymistyczne. Wynika z nich, że na przełomie stycznia i lutego na wschodzie kontynentu temperatura spadać może nawet poniżej -30 stopni. W niektórych regionach naszego kraju termometry pokażą poniżej -20 stopni. Co nas może pocieszać to fakt, iż prognozy długoterminowe nie zawsze się sprawdzają. Zmiany pogodowe będziemy na biężaco analizować w naszym pogodowym serwisie. 

Sonda
Jakiej chcesz zimy 2022?
Burza śnieżna i grzmoty na Podkarpaciu