Zbierasz jeżyny? Uważaj na bablowicę! To śmiertelna choroba

i

Autor: pixel2013 / CC0/ pixabay.com Zbierasz jeżyny? Uważaj na bablowicę! To śmiertelna choroba

Lubisz jeżyny? Uważaj na bąblowicę! To śmiertelna choroba, która atakuje latem i jesienią

2021-09-20 10:19

Bąblowica to groźna choroba, która czai się w popularnych owocach. Każdego roku, zwłaszcza w porze letniej i wczesnojesiennej, gdy dojrzewają jagody, maliny lub jeżyny, dochodzi do licznych zakażeń. Bąblowicą można zarazić się w bardzo łatwy sposób. Na szczęście można jej także łatwo zapobiec. Na co należy zwracać szczególną uwagę?

Bąblowica - co to za choroba?

Bąblowica to bardzo niebezpieczna choroba, którą można się łatwo zarazić i która jest stosunkowo trudna do wykrycia. Wywoływana jest przez jaja tasiemca roznoszonego przez lisy, czy psy. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez zjedzenie niemytych owoców, które miały kontakt z kałem tych zwierząt. Mogą to być jeżyny, maliny lub jagody które w porze letniej i wczesnojesiennej dojrzewają w lasach, ogrodach lub na polach.

Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów i do organizmu człowieka mogą dostać się w następujący sposób:

  • przez bliski kontakt z tymi zwierzętami,
  • przez przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk,
  • przez spożycie skażonej jajami żywności lub wody.

Bąblowica to choroba, która występuje najczęściej latem i wczesną jesienią, gdy dojrzewają owoce, dlatego zwłaszcza o tych porach roku warto zachować wszelkie środki ostrożności, by uniknąć przykrych konsekwencji.

Czytaj też: Pełnia Kukurydzianego Księżyca 2021. To ostatnie takie zjawisko tego lata

Najczęstsze drogi zakażenia bąblowicą to:

  • nieprzestrzeganie zasad higieny,
  • bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami,
  • spożywanie niedogotowanej, niemytej żywności (np. warzyw, owoców leśnych).

Bąblowica - jakie są objawy?

Torbiele z jajami pasożyta mogą umiejscowić się w różnych miejscach naszego organizmu. Atakują mózg, płuca, nerki, śledzionę, odśrodkowy układ nerwowy i kości. Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst, powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci.

Wykrycie bąblowicy nie jest łatwe. Żeby ją zdiagnozować, konieczne jest wykonanie badania USG, rezonansu magnetycznego lub chociażby prześwietlenia RTG. Ze względu na objawy, bąblowica często mylona jest z nowotworem.

Jak wygląda leczenie bąblowicy?

Leczenie bąblowicy jest bardzo trudne. Konieczne jest operacyjne usunięcie torbieli, a następnie długotrwałe leczenie farmakologiczne i badania kontrolne. Chirurgiczne usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką daje możliwość całkowitego wyleczenia.

Czytaj też: REKORDY klimatyczne. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią

Sonda
Czy lubisz owoce?
Wyspa Pucka w Szczecinie po "ulewie 40-lecia"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany